Lifestyle

20. 08. 2024, 06:18

Nejdražší fotbalistka světa mění Afriku. Ženský fotbal se dere vpřed

Filip Brychta

Dívky hrají fotbal v Mosambiku / Ivan Bruno de M / Shutterstock

Rachael Kundananji se sedm let od svého prvního fotbalového zápasu dostala k podpisu mnohamilionové smlouvy. Její příběh by mohl změnit pohled na ženský sport v Africe. Tamní sportovkyně ale musí ještě překonat mnoho překážek.

„Rachael Kundananji,“ odpovídá Voxpotu bez zaváhání třináctiletá Favour Nakana na otázku, kdo je její sportovní vzor. Stejně by nyní odpověděla většina dívek v Zambii, které láká fotbalové hřiště.

Kundananji je ikonou zambijského fotbalu, jež mění pohled celé společnosti na ženský sport. Právě díky ní rodiny začaly podporovat dívky ve sportování. Předtím pro ně bylo fotbalové hřiště „nevhodné“ – nyní už je ale nikdo nezastaví.

S fotbalem začínala v tajnosti a poté si chodila vydělávat svářením.

„Na začátku to bylo těžké,“ popisuje Voxpotu stoupající hvězda Sarah Jere, která hraje za Zanaco FC se sídlem v Lusace. „Rodiče nás od fotbalu odrazovali. Je to sport pro muže, říkali nám.“

I přesto Jere na hřiště chodila. Jenže tam narazila na kluky, kteří s holkou hrát nechtěli. „Běž pryč!“ říkali jí. Ona ale vytrvala a nikam neodešla. Všude, kde to jen bylo možné, si kopala, trénovala.

Všiml si jí i trenér dívčího týmu v Lusace a nabídl ji, že může hrát za ně. Bez rozmýšlení přijala a nastartovala tak svou kariéru. Nakonec se dostala až do národního týmu, kterému se v Zambii říká Měděné královny.

Dnes to mají mladé fotbalistky snadnější právě díky úspěšným hráčkám, jako je Sarah Jere. Obtížnou cestu pro ně v posledních letech vyšlapala také Rachael Kundananji, která se v tomto roce stala nejdražší fotbalistkou světa.

Střelkyně, co umí svařovat

S fotbalem přitom začínala v tajnosti. V zambijské oblasti proslulé těžbou mědi chodila hrát fotbal na ulici, ale rodičům říkala, že jde ke kamarádce. Když to její rodina zjistila, mysleli si, že ji to časem přejde – reakce, které nejen v Africe čelí stále spousta dívek.

Kundananji dělala také atletiku, a proto když se v sedmnácti letech objevila na prvním tréninku ve fotbalovém klubu, měla na sobě běžecké tretry. Možná i proto byla minulý rok na Mistrovství světa ve fotbale žen nejrychlejší hráčkou ze všech.

Čtěte také: Čínská stadionová diplomacie má získat africká srdce i minerály

„Běhala velmi rychle,“ zhodnotil její začátky v profesionálním fotbale Risto Mupaka, trenér týmu Konkola Queens pro The New York Times. „Zatáčení byl problém,“ dodal. Rychle na to ale přišla a po čtyřech trénincích odehrála první zápas. Vstřelila v něm tři góly.

Stejně jako její náběhy za obranu byla skvěle načasovaná i její kariéra. Svezla se na vlně investic a zájmu o ženský fotbal, což zvedlo profil sportu po celém světě. Kundananji se ale v Zambii fotbalem zprvu neživila. Chodila proto do podniku blízko stadionu svářet.

„Některé holky se mě ptaly: Proč hraješ jako by tě platili?“ vypráví hráčka. „Cílím k něčemu velkému,“ myslela si prý v duchu. Nakonec ji za méně než tři tisíce korun koupil klub Indeni Roses, vlastněný ropnou společností INDENI Energy Company Limited, a platil jí asi 1 600 korun měsíčně. Plat přitom dostala jen díky spoluhráčkám, které to požadovaly, protože na hřišti byla nejlepší.

Všichni úspěšní sportovci ze Zambie ukazují, že existuje naděje na lepší život.

V roce 2018 se dostala do národního týmu, kde v té době hrála na plný úvazek pouze jedna hráčka – nyní jich je už třináct. V zambijském dresu si jí všiml první zámořský klub. Putovala tedy do Kazachstánu, kde byla unešená z platu něco málo přes 30 tisíc korun měsíčně.

Následně si jí všiml španělský Madrid CFF. A ten ji na začátku tohoto roku prodal za rekordní částku v přepočtu téměř 20 miliónů korun americkému Bay FC. Předtím byla nejdražší hráčkou anglická záložnice Keira Walsh, za kterou Barcelona zaplatila asi 12 milionů korun.

Snad jediný, kdo neměl o něčem tak velkém ponětí, byla matka Kundananji. Pro ni si to hráčka nechala jako překvapení, protože právě ta ji podle jejích slov naučila „nikdy se nevzdávat“. Aby uživila rodinu, pracovala její matka v náročném zaměstnání v jednom z dolů. Označení „Měděná královna“ se tak na Kundananji opravdu hodí.

Nyní se stále vyrovnává s obrovskou částkou za přestup. Už teď ví, že chce investovat do ženského fotbalu v rodné zemi. „To, co opravdu chci dívkám říct, je, že musí jít za svými sny a dělat to, co milují,“ sděluje Kundananji prostřednictvím BBC Africa.

„Mnoho našich rodičů nás od toho bude odrazovat, ale pokud nebudeme dělat to, co máme rády, budeme mít jen výčitky,“ pokračuje dnes čtyřiadvacetiletá útočnice. „Vyberte si svou cestu a tvrdě dřete; potom, jak půjde čas, vás rodiče podpoří.“

Prorazit skleněný strop

„Od chvíle, kdy byl oznámen přestup Kundananji do Bay FC, počet dívek, které chtějí hrát fotbal, vzrostl,“ říká Voxpotu trenér mládeže v Lusace Smart Shousenimfumu. A ve vysněné kariéře fotbalové hvězdy už jim často nebrání ani rodiče.

„Lidé si začínají uvědomovat, že fotbal může být cestou ven z chudoby,“ vysvětluje Voxpotu Bernadette Deka Zulu. Ta působí jako ředitelka nadace Racheal Kundananji Legacy Foundation, která vznikla letos v dubnu.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Zambie, Lifestyle, Afrika, Fotbal, Sport, Ženy