Francie se potácí v politickém chaosu a promlouvají do toho i fotbalové hvězdy. Vybízejí voliče, aby nevolili extrémy. A říkají, že na prvním místě jsou občany, až pak fotbalisty.
„Nacházíme se v kritickém momentu naší historie,“ pronesla na tiskové konferenci hvězda francouzského národního fotbalového týmu Kylian Mbappé. Nemluvil ale o probíhajícím Mistrovství Evropy, nýbrž o blížících se volbách v jeho zemi.
Prezident Emmanuel Macron tam totiž kvůli debaklu v eurovolbách vyhlásil předčasné hlasování do Národního shromáždění. To je dvoukolové – koná se 30. června a 7. července. Hlava státu tak převzala na politické scéně iniciativu a snaží se, aby opoziční politické okraje nezískaly většinu.
Hráči jsou francouzští občané, kteří nejsou imunní nebo lhostejní k situaci v zemi.
Francii tento krok uvrhl uvrhl do politického chaosu. Všichni nyní jen doufají, že na trávníku to bude vypadat jinak. Před svým prvním zápasem Eura, který hrají Francouzi v pondělí večer proti Rakousku, se ale k politice vyjádřil kapitán národního týmu a zároveň jeho na hřišti nejnebezpečnější hráč – Mbappé.
Sportovec prohlásil, že mistrovství je sice důležité, v první řadě jsou ale hráči občané a neměli by být „odpojení“ od světa kolem nich. Svá slova adresoval všem lidem ve Francii a „obzvláště mladším ročníkům“.
„Jsme generace, která může něco změnit. Jasně vidíme, že ti, co mají extrémní názory, jsou na vzestupu k moci. Máme šanci zvolit pro naši zemi budoucnost,“ pronesl a celkem jasně se tak politicky vymezil.
Jeho spoluhráč Marcus Thuram v sobotu, tedy den před Mbappém, na občany také apeloval. Vyzval je, aby „bojovali každý den“ za to, že Národní sdružení – politology často označované za krajní pravici – nezíská moc.
Čtěte také: Mistrovství světa ve zradě a smlouva s ďáblem. Francie se před volbami otřásá
Tak jasné vyjádření sice Mbappé nedal, nicméně řekl, že sdílí stejné hodnoty jako jeho týmový kolega. Fanoušky fotbalu posléze uklidnil tím, že politická situace v zemi rozhodně neovlivní jejich výkon.
Mbappého slova by mohla mít na rozhodování voličů velký dopad. Jen na Instagramu ho sleduje přes 118 milionů lidí a neoficiální účty na TikToku s jeho jménem mají mnohdy přes půl milionu sledujících. Nemluvě o tom, že kapitán národního týmu je jedna z nejsledovanějších osobností ve Francii.
Oba hráči přitom čekali na povolení se k volbám vyjádřit. Dotazováni na politickou situaci byli snad na každé tiskové konferenci k EURU 2024. V sobotu 15. června pak Francouzská fotbalová asociace vydala prohlášení, kde uvedla, že hráči se mohou svobodně vyjádřit. Vyzvala ale, aby se národní tým nenechal zpolitizovat.
Trenér Francouzů Didier Deschamps k tomu řekl, že jeho hráči mají „svobodu říkat věci svými vlastními slovy a s vlastním uvážením“. Dodal, že jsou to „francouzští občané, kteří nejsou imunní nebo lhostejní k situaci v zemi“.
Vyjádření sportovců přišla spolu s velkými protesty proti Národnímu sdružení. V Paříži do ulic v sobotu vyšlo asi 75 tisíc lidí – celkem napříč Francií demonstrovalo zhruba 250 tisíc osob. Pochodů se mimo jiné zúčastnily také protirasistické skupiny, odbory a levicoví politici.
Další proměnná voleb
„Musíme se s touto zemí identifikovat,“ pokračoval v neděli 16. června na tiskovce kapitán národního týmu. „Musíme se identifikovat s hodnotami, jako jsou diverzita, tolerance a respekt, a to je nepopiratelné,“ dodal.
Pro Mbappého a většinu jeho spoluhráčů je pak přijetí diverzity francouzské společnosti obzvláště důležité. Větší část francouzského kádru totiž tvoří hráči s africkými kořeny.
Když naposledy Francie vyhrála velký fotbalový pohár – mistrovství světa v roce 2018 – zavalily veřejný prostor komentáře právě o barvě pleti, přistěhovalectví a národní identitě. Na novou úroveň ale debatu tehdy vynesl komik Trevor Noah, který napsal, že „Afrika vyhrála mistrovství světa“.
Čtěte také: Diskriminace, rasismus, přehlížení. Komu ve Francii přetekl pohár trpělivosti?
Nepřišlo to ovšem vtipné francouzskému velvyslanci v USA Gérardu Araudovi, který tvůrci jihoafrického původu poslal oficiální dopis. Stálo v něm mimo jiné i toto: „Tím, že je nazýváte Afričany, se zdá, že popíráte jejich francouzskost.“
Noah se posléze ve svém pořadu ptá: „Proč by nemohli být obojím? Argumentují [francouzské úřady] tím, že aby mohli být Francouzi, musí vymazat vše, co je africké.“
Přitom například i pro Mbappého hraje dozajista velkou roli to, že má alžírské a kamerunské kořeny. Nebo že rodiče defensivního záložníka N’Gola Kantého pocházejí z Mali.
Vyjádření fotbalistů k identifikaci se s národem a výzva k účasti ve volbách, tak připomíná i tuto událost. Jasné už je, že i v těchto volbách bude hrát roli i otázka přistěhovalectví a rasismus.