V příštích dnech až týdnech se Ukrajina konečně dočká blokované americké vojenské pomoci. Země obdrží nejen slibovanou munici, ale rovněž balistické střely. Jak americký balíček může proměnit situaci na frontě? Dozvíte se v následujícím shrnutí.
Týdny napjatého čekání a úzkostného šetření každým nábojem jsou u konce. Ukrajinci si konečně mohou trochu vydechnout. Šance, že se jim podaří zabránit postupu invazních vojsk se zase o něco zvýšila, alespoň na nějakou dobu. Americká Sněmovna reprezentantů Kyjevu totiž po měsících průtahů v sobotu v podobě speciálního zákona přiklepla masivní finanční a vojenskou pomoc, a to rozhodně nezanedbatelnou.
Napadené zemi by měl svízelnou situaci ulehčit balík v hodnotě 61 miliard dolarů, z čehož přímo na vojenskou pomoc poputuje 23 miliard dolarů (545 miliard korun). Zbytek půjde na humanitární pomoc civilistům či chod ukrajinského státu, tedy například výplaty státních zaměstnanců.
Finanční injekci ještě musí schválit americký Senát, jímž by měla projít bez potíží. Na konec už vše jen stvrdí podpis prezidenta Joea Bidena a dodávkám už nic nestojí v cestě.
Co vše bude součástí pomoci a bude to stačit i na případnou ukrajinskou protiofenzívu? Odpovídáme v explaineru.
Co všechno obsahuje balíček americké vojenské pomoci Ukrajině?
Podpora Washingtonu pomůže v první řadě doplnit Kyjevu kritický nedostatek dělostřelecké munice a granátů. Podle BBC se očekává, že do napadené země zamíří také klíčové systémy protivzdušné obrany či rakety středního a dlouhého doletu, včetně balistických střel ATACMS. Jejich dolet je zhruba 300 kilometrů a dají se odpalovat třeba z raketometů HIMARS. Kyjev o tento typ střel dlouhodobě usiloval. Umožní mu totiž zasáhnout invazní jednotky ve větší vzdálenosti. Může také zasáhnout ruské území.
Než se zbraně dostanou do rukou vojáků, může uplynout i pár týdnů.
Vedle vojenského vybavení dostanou Ukrajinci rovněž finanční prostředky na klasické rozpočtové výdaje, které udržují v běhu chod státu. Vyčleněno je zhruba i sedm miliard dolarů na operace americké armády spojené s Ukrajinou, včetně doplnění vlastních skladů po odeslání pomoci.
Kdy by měly první dodávky zbraní doputovat na Ukrajinu?
Jakmile zákon podepíše Joe Biden, budou podle Bílého domu dodávky zbraní a munice připraveny k odletu. Jak řekl stanici CBC News demokratický senátor Mark Warner, počítá se s tím, že by USA měly poslat pomoc do konce týdne. Nejprve poputuje do Polska, odtud pak na Ukrajinu. Než se zbraně dostanou do rukou vojáků, může uplynout i pár týdnů.
Jedná se o jednorázovou pomoc, anebo zahrnuje i závazek na dlouhodobou materiální podporu?
O víkendu přijatý zákon hovoří o dlouhodobé podpoře, což pro Kyjev znamená jednoznačně pozitivní zprávu i naději na to, že se vyhne akutnímu nedostatku zbraně a munice. Nová právní norma totiž podle politologa Jana Šíra přímo zavazuje americká ministerstva a armádu, aby přišly se strategií dlouhodobé podpory, která má vést k urychlení „ukrajinského vítězství“. Nyní se tak za oceánem bude formulovat právní rámec, na jehož základě bude napadená země dostávat dodávky dlouhodobě.
Jak dlouho Ukrajině vydrží tato vojenská pomoc?
Stávající balíček ve výši 23 miliard dolarů by měl podle Šíra vystačit Kyjevu minimálně do konce letošního roku. Ani poté Kyjev nezůstane bez další podpory. Finanční a zbrojní tok by mu měl Washington na základně nově přijatého zákona poskytovat v pravidelných dodávkách i nadále, a to minimálně do září 2026.
Bez účinné protivzdušné obrany, jež na mnoha místech kriticky schází, se do větších útočných operací pustit nemůže.
Jak dodává publicista Karel Dolejší, bylo by potřeba, aby vojenskou podporu napadené zemi rovněž navýšila Evropa. Ukrajina sice svůj obranný průmysl nastartovala, opakovaně ho ale poškozuje ruská armáda. Jan Šír dodává, že podle něj dává větší smysl také aktivnější zapojení evropských zbrojovek, které by mohly přispět k snížení nedostatku zbraní a munice na Ukrajině.
Bude moci Kyjev letos začít s ofenzívou?
Jen stěží. Ukrajina se bude muset v první řadě vypořádat se sílícími ruskými útoky a stabilizovat situaci na frontě, aby mohla účinně čelit chystající se ruské letní ofenzívě.
Vedle nedostatku munice i lidských sil země plně nekontroluje ani svůj vzdušný prostor. Bez účinné protivzdušné obrany, jež na mnoha místech kriticky schází, se do větších útočných operací pustit nemůže. Kyjev se podle Šíra může pokusit o překonání nepřátelských pozic až příští rok. To znamená, že válka zřejmě bude minimálně dva roky pokračovat.