České občanství jen Rusům, kteří se vzdali toho ruského. Takovou podmínku chce od nového roku prosadit hnutí STAN. Řada nevládních organizací i expertních hlasů však poukazuje, že návrh jen zhorší situaci prozápadně a liberálně orientovaných Rusů u nás.
Sedmnáctiletou Viktoriji by na první pohled od české vrstevnice rozeznal jen málokdo. Prožila zde drtivou část svého života, česky hovoří bez přízvuku a tuzemsko dokonce několikrát reprezentovala na mistrovství světa v synchronním krasobruslení.
Až dovrší plnoletosti, k volbám však zatím nepůjde. Je totiž po svých rodičích držitelkou ruského občanství. A to jí v minulosti mnohdy dobrou službu neprokázalo.
První týden po vpádu Ruska na Ukrajinu například Mezinárodní krasobruslařský svaz pozastavil všem sportovcům s ruským občanstvím účast na závodech. Viktorija byla mezi nimi. Omezení sice netrvalo dlouho, ale dívka naplno pocítila tíhu tehdejších událostí – pozice vůči Putinově agresi byla přitom u nich doma od začátku naprosto jasná.
Viktorijin otec Dmitrij a jeho žena se ihned po ruské invazi aktivně zapojili do protiválečných demonstrací i pomoci ukrajinským uprchlíkům. „Sám jsem v Rusku nebyl od roku 2014, kdy došlo k anexi Krymu. Je to takový můj soukromý protest,“ říká Dmitrij, který v České republice s manželkou a dětmi žije už více než dekádu.
Po takto dlouhé době by rodina svůj zdejší pobyt ráda zpečetila českým občanstvím. O to si Dmitrij zažádal už před dvěma lety, jenže zatím marně čeká – a nyní se vize vysněného dokladu vzdálila ještě víc.
Zisk českého občanství se pro řadu Rusů od příštího roku ztíží. A pro ty, kteří s Putinovým režimem nesouhlasí, se stane prakticky nedosažitelným.
Snažíme se zaplácnout díry v tekoucí přehradě.
Hnutí STAN v září prosadilo do vládní novely, týkající se především dalšího prodloužení ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny, pozměňovací návrh pravidla pro Rusy. Na české občanství nově dosáhnou jen ti žadatelé, kteří se vzdají občanství ruského.
To však pro lidi jako je Dmitrij představuje v současných podmínkách takřka nesplnitelnou misi. „Musel bych odjet do Ruska a tam sehnat všechny potřebné doklady, které dokazují, že ruskému státu nic nedlužím,“ popisuje. V rodné zemi by však mohl být kvůli svému postoji k invazi na Ukrajinu zadržen.
Skepsi v tomto ohledu neskrývá ani mladá lékařka Veronika působící v jedné z ústeckých nemocnic. Je si jistá, že Moskva bude celý proces zdržovat. Tak ostatně činí v případě všech „nepřátelských“ zemí, kam řadí i Českou republiku.
„Na Ukrajině před plnohodnotnou válkou trvalo klidně pět let, než se člověk zbavil ruského pasu,“ připomíná. Veroniku proto nyní sžírají pocity zoufalství a nejistoty, které ji donutily odložit plánované mateřství a vyčkávat, zda vládní návrh vejde v platnost.
Zhruba dvě stovky Rusů, mezi nimiž nechybí ani Veronika a Dmitrij, před několika týdny spojily své síly a rozhodly se zkusit přijetí návrhu zvrátit. Sdílí své příběhy s médii, oslovují politiky, zvažují demonstrace i variantu obrátit se k soudu.
Předkladatel návrhu, poslanec a místopředseda výboru pro bezpečnost Martin Exner, má zatím jasno: v současné geopoliticky složité době musí být hlavní prioritou bezpečnost a Rusové žijící v tuzemsku by to měli chápat.
„Snažíme se obrazně řečeno zaplácnout díry v tekoucí přehradě. Je to filtr, který samozřejmě není stoprocentní zárukou,“ vysvětluje Voxpotu a dodává, že by takový postup českého státu měli Rusové žijící v tuzemsku chápat, a ne proti němu protestovat.
Odkazuje se přitom na nepřátelskou rétoriku i konkrétní incidenty (například výbuch ve Vrběticích), které Moskva na území Česka podnikla. Za těmito akcemi přitom podle dostupných informací stáli ruští občané, kteří se po tuzemsku pohybovali krátkodobě a navrch se zahraničním pasem.
Čtěte také: Zprávy ze ztracené země. Jak kráčelo Rusko k fašismu?
To je jen jeden z mnoha důvodů, proč návrh označuje za problematický i právnička a odbornice na migraci a lidská práva Zuzana Pavelková. Ta připomíná, že každý cizinec usilující o české občanství prochází před udělením poměrně podrobnou bezpečnostní prověrkou.
V případě, že dostane negativní odpověď, nemůže se už dokonce ani obrátit na soud. „Tím, že někoho donutíte zbavit se jeho občanství, bezpečnost neposílíte,“ soudí Pavelková, podle které lze navíc očekávat, že Kreml spíše vyhoví těm, kdo se mu u nás „hodí“ – tedy i potenciálním agentům.
„Náš stát ukazuje Rusům s liberálními hodnotami a zájmem o lidská práva, že o ně ani jejich činnost nemá zájem,“ tvrdí expertka. A dodává, že těmito kroky vláda spíše vysílá signál veřejnosti, že se bezpečností zabývá.
S návrhem poslance Exnera naopak souhlasí analytik mezinárodních vztahů a bývalý diplomat Vladimír Votápek. „Jsem hluboce přesvědčen, že jdeme správným směrem. Občanství není na rozdávání. Můžete s ním vstoupit například do armády. Zpětně vám ho už navíc nikdo nevezme,“ poukazuje odborník na důvody.
Sám Martin Exner k argumentům přidává, že návrh se nikterak nedotýká azylantů – pokud českým úřadům prokážou, že jim hrozí ze strany putinského režimu perzekuce, mohou o azyl nadále žádat.
Jak pro Voxpot zdůrazňuje počítačová grafička z Petrohradu Darja, ruská komunita u nás nemá problém jen s návrhem STAN, ale s negativní a dehonestační kampaní, která ho provází. Ta začíná zvoláním „Matrjošky v Česku nechceme,“ pod nímž se zlomyslně směje zubatá ruská panenka.
„Většina Čechů o existenci protiválečně založených Rusů vůbec netuší. Běžného Rusa si pak představí na základě nenávistných statusů exprezidenta Medveděva,“ posteskne si mladá žena, která do Česka s manželem přesídlila jen čtyři dny před zahájením ruské agrese na Ukrajině.
Její sociální bublina se přitom skládá z krajanů, kteří jsou nejen protiputinovsky naladění, ale též nadále aktivně podporují ukrajinské uprchlíky. Pomoci jim se ostatně od února 2022 sama věnuje.
Česko si Darja s manželem oblíbila a ráda by zde trvale zakotvila a založila rodinu. Představa, že by její plánovaný potomek neměl nárok na občanství země, v níž se narodil, ji pochopitelně odrazuje.
Proč je pro tolik jejích krajanů představa života v Česku bez naděje na tuzemský doklad nepřijatelná? Ruský pas v našich končinách s sebou mnohdy přináší peripetie, o nichž většina Čechů buď nemá tušení, nebo si je spojuje pouze se stoupenci putinovského Ruska.
Trable ve škole i v bance
Kdyby se v úvodu zmíněná Viktorija po maturitě přihlásila třeba na teleinformatiku nebo kybernetiku, přišlo by jí odmítnutí. Odůvodnění? Ruské občanství.
Od června 2022 tyto specializace spadají mezi takzvané kritické obory, na něž mají ruští a běloruští studenti dveře zavřené. Za nařízením stojí Ministerstvo školství, které se odkazuje na unijní sankce. A ty zakazují poskytovat občanům Ruska a Běloruska „technickou pomoc“, což se vztahuje i na vysokoškolské vzdělání.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.