Americký prezident veřejně vyzval k etnické čistce. Jím představený plán navrhuje vyhnání Palestinců z Gazy a obsazení území Spojenými státy.
Americký prezident Donald Trump odjistil na tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem politickou bombu. Představil několik šokujících kroků, které by překreslily blízkovýchodní mapu a otřásly dlouholetou americkou politikou v regionu.
„Jediný důvod, proč se Palestinci chtějí vrátit zpět do Gazy, je ten že nemají alternativu,“ prohlásil prezident, který krátce předtím přijal Netanjahua coby vůbec prvního zahraničního lídra od svého návratu do Bílého domu.
Znovu tak nadhodil myšlenku, že by chtěl odsunout obyvatele Pásma Gazy do arabských států jako jsou Jordánsko nebo Egypt. Etnickou čistkou chce Trump dosáhnout, aby odsunutí Palestinci žili „v míru a harmonii“.
Američané by v Trumpově vizi oblast přestavěli doslova od základů. „Spojené státy převezmou Pásmo Gazy a uděláme tam hodně práce. Bude nám patřit a budeme odpovědní také za odstranění všech nevybuchlých bomb a dalších zbraní,“ popsal své záměry.
Čtěte také: Bilionové škrty. Bílý dům hodil do chaosu nejen USA
Území, které prezidentovi připomíná spíše zbořeniště, má prý potenciál proměnit se v „Riviéru Blízkého východu“ a přinést Američanům tisíce pracovních míst.
Na otázku, zda plán zahrnuje i vyslání amerických vojáků, odpověděl lakonicky: „Uděláme, co je nutné.“
Izraelský premiér Netanjahu, kterého Trump podle agentury Reuters několikrát oslovil přezdívkou „Bibi“, ocenil „nový přístup“. Trump podle něj dokáže „myslet mimo zažité postupy“.
Odtržený od reality
Trumpova slova, prosazující etnickou čistku, vyvolala vlnu nesouhlasu. Proti se okamžitě postavila řada demokratů, ale i hlasů ze světové státnické a odborné scény.
Britský ministr zahraničí David Lammy je přesvědčen, že Palestincům je třeba zjistit budoucnost v jejich vlastní zemi a zopakoval, že Británie podporuje dvoustátní řešení.
Francouzská diplomacie vyjádřila svůj odpor k jakémukoliv „násilnému vysídlení palestinského obyvatelstva z Gazy“. I podle Francouzů může dlouhodobý mír mezi Palestinci a Izraelci zajistit pouze dvoustátní řešení.
Podobně se vyjádřili také zástupci Číny nebo Austrálie a „jakékoliv pokusy o vysídlení Palestinců z jejich země“ odmítá Saúdské Arábie.
„Je nepřijatelné vůbec o tom diskutovat,“ souhlasí turecký ministr zahraničí Hakan Fidan.
Čtěte také: Dělení Arktidy: Grónsko pro Trumpa, severní pól pro Putina
Nad nečekanými výroky amerického prezidenta se vznáší řada otazníků – a některé komentáře se ptají, zda svá slova vůbec myslel vážně a neodvádí skrze ně pozornost od pokusů centralizovat moc Bílého domu.
Není také jasné, na jakém právní základě by USA mohly Gazu převzít, nebo jak by proběhla Trumpem navržená čistka, která jasně porušuje mezinárodní právo. To by společně s nasazením amerických vojáků přineslo astronomické finanční náklady a zřejmě rozpoutalo další konflikt na Blízkém východě.
„Jde o doslova nejméně pochopitelný návrh, jaký jsem kdy od amerického prezidenta slyšel,“ prohlásil bývalý poradce Baracka Obamy Andrew Miller.
„Představa, že Spojené státy převezmou Gazu, což by zahrnovalo i nasazení amerických jednotek, není pouze extrémní, ale naprosto odtržená od reality,“ konstatovala Halie Soifer, výkonná ředitelka Židovské demokratické rady Ameriky (JDCA).
„V jakém světě se tohle děje?“ zeptala se řečnicky.