Politika

11. 04. 2025, 13:03

Německo chystá deportační lety do Sýrie a Afghánistánu

Simone Radačičová

Německo čeká změna přístupu k migraci | Foto: Christian Lue / Unsplash
Německo čeká změna přístupu k migraci | Foto: Christian Lue / Unsplash

S novým německým kancléřem Friedrichem Merzem přijde do země i výrazná proměna migrační politiky. Německo chce navýšit deportace i ukončit slučování rodin.

Za několik málo dnů usedne do křesla německého kancléře lídr tamních konzervativců Friedrich Merz, který uzavřel velkou koalici se sociálními demokraty (SPD). Dlouholetý politik slibuje, že Německo pod jeho dohledem výrazně promění svůj přístup k migraci.

Země se například chystá zahájit pravidelné deportační lety do Sýrie a Afghánistánu. Lídr CDU/CSU Merz prohlásil, že využije všech dostupných prostředků k „deportační ofenzivě“.

Agentura Reuters doplnila, že Berlín počítá nejprve s vyhošťováním odsouzených a potenciálně nebezpečných osob.

Čtěte také: Kulhající ekonomika i nárůst krajní pravice. Velkou koalici v Německu čeká ostrý start

Přístup k odmítnutým žadatelům o azyl sehrál klíčovou roli v předvolební kampani před únorovými předčasnými volbami. Zhruba měsíc před nimi zavraždil odmítnutý žadatel o azyl z Afghánistánu, který měl být deportován už v roce 2023, v bavorském městě Aschaffenburg dvouleté dítě a muže. Další tři lidi pak psychicky nemocný útočník zranil.

Nejen deportace

Poslanec z CDU Thorsten Frei potvrdil německému bulvárnímu listu Bild, že Němci se mohou „spolehnout“ na novou koalici ohledně „mnohem větší“ míry deportací do Sýrie a Afghánistánu.

Odhadl, že v Německu je aktuálně až 240 tisíc lidí, kteří nemají azylovou ochranu a měli by zemi opustit.

Odcházející vláda v čele s Olafem Scholzem (SPD) zorganizovala v srpnu 2024 deportační let do Afghánistánu – první od srpna 2021, kdy se radikální ozbrojené hnutí Tálibán vrátilo k moci. Deportována byla osmadvacítka odsouzených Afghánců.

Od té doby Berlín žádný další deportační let do Afghánistánu nevypravil. Připravit je totiž není snadné: vyžadují spolupráci s Tálibánem, a to buď přímou, nebo prostřednictvím dalších zemí.

Zajistit takovou spolupráci může být pro novou Merzovu vládu oříšek. Rozsáhlé deportace jsou součástí širšího balíčku, v jehož rámci nová vláda také plánuje snížení rozpočtu na zahraniční pomoc a jeho navázání na ochotu třetích zemí přijímat odmítnuté žadatele o azyl.

Podle koaliční dohody získají státy, které budou s Německem spolupracovat na potlačení nelegální migrace a přijetí deportovaných, preferenční podmínky v otázce víz, vzájemného obchodu nebo rozvojové pomoci.

Merz dále plánuje, že pozastaví slučování rodin v případech, kdy mají dotyční jen dočasnou azylovou ochranu. Na hranicích pak hodlá Německo potenciální žadatele o azyl odmítat, což chce země koordinovat se svými sousedy, tedy i s Českem.

Simone Radačičová

Více článků od autora