Konflikty

09. 10. 2024, 13:44

Neodejdeme. Irští vojáci OSN v Libanonu odmítli ustoupit izraelské armádě

Simone Radačičová

Irský příslušník mírových sil UNIFIL v jižním Libanonu | Foto: Pasqual Gorriz/UNIFIL
Irský příslušník mírových sil UNIFIL v jižním Libanonu | Foto: Pasqual Gorriz/UNIFIL

Izraelská armáda se v Libanonu dostala na dohled jednotek z mise OSN. Jejich irští příslušníci a příslušnice následně odmítli opustit své stanoviště.

Jen několik stovek metrů. Tolik dělilo stanoviště irských vojáků z mise OSN na libanonské hranici a prozatímní základnu izraelské armády (IDF). Na satelitních snímcích, které má k dispozici irská televize RTÉ, bylo poblíž mírové mise vidět asi dvacet kusů dočasně „zaparkované“ vojenské techniky.

IDF vyzvala irské jednotky, aby své stanoviště opustily. Výzva pod pohrůžkou evakuace však byla odmítnuta.

Irský prezident Michael D. Higgins označil postoj izraelské armády za „pobuřující“. IDF podle něj ohrožuje jednotky mise OSN. „Mírové jednotky byly pod velkým tlakem, stály jen metry od tanků Merkava, které mířily přímo na ně,“ popsal napjatou situaci pro irský list Irish Independent nejmenovaný zdroj z UNIFIL.

Podle posledních informací izraelské síly nakonec odešly. „Nevíme zda se vrátí, snad ne. Nic nám o tom neřekli,“ dodal zdroj z mise spolu s potvrzením, že její členové a členky se stáhnout odmítají.

„Ulevilo se nám. Bylo to naprosto mučivé, ale situace je nadále vážná,“ nechala se slyšet nejmenovaná irská vojačka. Mluvčí UNIFIL Andrea Tenenti potvrdil probíhající jednání se stálým zastoupením Izraele v OSN v New Yorku.

Čtěte také: Opusťte domovy, jste terč. Češka popisuje ostřelování Libanonu

Irští vojáci se zapojují do Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) už od roku 1978. Od té doby jich tam během služby zemřelo 47. Jak shrnuje deník The Irish Times, původním cílem bylo dohlédnout na stažení izraelských jednotek z jižního Libanonu v roce 1978, postupně se ale role „peacekeepers“ proměňovala.

Aktuálně je jejich hlavním úkolem monitorovat boje a napomáhat libanonské vládě, která disponuje omezenými vojenskými kapacitami, získat zpět kontrolu nad regionem.

„Situace v jižním Libanonu nadále zůstává napjatá a nebezpečná a my ji budeme i nadále bedlivě sledovat,“ konstatoval irský premiér Simon Harris.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Irsko, Hizballáh, Libanon, Izrael, OSN