Politika

03. 09. 2024, 16:45

Netanjahu pod tlakem. Statisíce Izraelců žádají dohodu s Hamásem a příměří

Matěj Schneider

Dav protestujících Izraelců | Foto: Noa Ratinsky/Shutterstock
Protivládní demonstrace v Tel Avivu | Repro: YouTube/AFP News Agency

Do izraelských ulic vyšly přes víkend davy lidí nespokojených s průběhem vyjednávání o propuštění rukojmích a příměří. Místní odbory svolaly generální stávku. Premiér Netanjahu se však tlaku brání.

Největší izraelský odborový svaz Histadrut svolal na pondělí 2. září generální stávku. Histadrut zastupuje přibližně 800 tisíc zaměstnanců, tedy necelou pětinu izraelské pracovní síly. Do stávky se zapojily statisíce lidí a ovlivnila chod celé řady pracovišť – na několik hodin ochromila i provoz na letišti Bena Guriona.

Generální stávka byla ukončena zásahem soudu, který ji rozpustil s konstatováním, že je politicky motivovaná. „Neexistuje žádná souvislost mezi zabitím rukojmích a ekonomikou,“ zdůvodnil zásah předseda telavivského soudu Hadas Jahlom. Soud se stávkou zabýval na popud ministra financí Becal’ela Smotriče – jednoho z největších radikálů současné izraelské administrativy.

Čtěte také: Plameny a strach. Osadníci na Západním břehu pokračují v pogromech

Mimo samotnou stávku dle deníku The Jerusalem Post po celé zemi protestovaly statisíce lidí. Jen v Tel Avivu se shromáždilo kolo 300 tisíc demonstrantů, které do ulic vyhnala nespokojenost s průběhem vyjednávání mezi izraelskou vládou a zástupci Hamásu. Demonstranti požadují dohodu zajišťující propuštění zbývajících rukojmí držených Hamásem v Gaze – a také příměří, které by zastavilo téměř rok trvající vlnu násilí.

V pondělí večer protestovaly dle agentury AP tisíce lidí přímo před Netanjahuovým domem v Jeruzalémě. Skandovali „Dohodu, hned teď!“ a nesli rakve zabalené do izraelských vlajek. Ty jim později zabavila policie. Další tisíce lidí se shromáždily před sídlem premiérovy strany Likud.

Sporný koridor

Americký prezident Joe Biden v pondělí před novináři v Bílém domě přístup premiéra Netanjahua k vyjednávání o rukojmích kritizoval. Na otázku, zda si myslí, že izraelský premiér dělá pro propuštění dostatek, odpověděl Biden prosté „ne“. Trval ale na svém přesvědčení, že dohoda je na dosah ruky. „Naděje umírá poslední,“ prohlásil Biden.

Americká stanice CNN upozorňuje, že aktuální vyjednávání o příměří jsou zaseklá především na otázce koridoru pokrývajícího celou hranici mezi Egyptem a pásmem Gazy. Vyjednavač Hamásu sdělil stanici Al Jazeera, že dohoda, která by nepočítala se stažením izraelských sil z tohoto koridoru, není pro Hamás přijatelná. Stejného názoru jsou i egyptští zástupci. 

Netanjahu ale během pondělní tiskové konference uvedl, že se Izrael z oblasti, kterou označuje termínem „Filadelfský koridor“, nikdy nestáhne. To je v rozporu s dřívějšími předběžnými dohodami z letošního jara, se kterými měla dle Joea Bidena izraelská strana souhlasit – proti setrvání armády ve Filadelfském koridoru se měl z izraelského kabinetu stavět jen ministr obrany Jo’av Galant. Agentura AP informovala, že na sebe kvůli tomu Galant s Netanjahuem na jednání vlády křičeli.

Mrtví rukojmí

Aktuální postoj obhajuje premiér Netanjahu mimo jiné nalezením šesti zavražděných rukojmí, jejichž těla izraelská armáda objevila přes víkend v Rafahu. Dle Izraelců měli být rukojmí zastřeleni dva až tři dny před příchodem armády do oblasti.

Podle mluvčího izraelského ministerstva zdravotnictví pitevní zpráva dokazuje, že šestice rukojmí byla zastřelena několika ranami z blízké vzdálenosti. Zástupci Hamásu obvinění odmítají a tvrdí, že rukojmí zabily spolu s jejich vězniteli izraelské letecké údery. Zároveň vyhrožují, že pokud Izrael nezmění kurz, vrátí se mu všichni rukojmí „v rakvích“.

Gil Dickmann, bratranec jedné z mrtvých rukojmí, pro CNN prohlásil, že na vině jsou „obě strany“. Podobně se pro kanadskou CBC vyjádřila i sestřenice oběti Maayan Shavit. „Měli by to ukončit. Jde o situaci, ve které všichni prohráváme,“ konstatovala Shavit.

Mezi mrtvými rukojmími byl také Hersh Goldberg-Polin, třiadvacetiletý muž s izraelským i americkým občanstvím. Jeho rodiče na konci srpna promluvili na nominačním sjezdu Demokratické strany – otec Jonathan Polin tehdy řekl, že nadešel čas uzavřít „dohodu, která přivede různorodou skupinu sto devíti rukojmích domů a ukončí utrpení nevinných civilistů v Gaze.“

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert v rozhovoru pro France24 zdůraznil, že rukojmí zemřeli rukou Hamásu. Současného premiéra ale nešetřil: „Netanjahu je zodpovědný za neblahý vývoj, který vedl k zabití těchto šesti lidí i mnohých dalších, kteří byli nalezeni dříve. A i těch, kteří budou zabiti zítra a pozítří,“ soudí Olmert.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Izrael, Konflikty, Palestina, Politika