Politika

27. 08. 2024, 06:18

Neziskovka Trumpova spolukandidáta měla pomoct s opioidy. Pomohla jen jeho kampani

Matěj Schneider

Bývalý prezident USA Donald Trump a jeho kandidát na viceprezidenta J. D. Vance na shromáždění, Atlanta, 2024. Zdroj: Shutterstock Foto: Phil Mistry
Bývalý prezident USA Donald Trump a jeho kandidát na viceprezidenta J. D. Vance na shromáždění, Atlanta, 2024. Zdroj: Shutterstock / Foto: Phil Mistry

USA se potýkají se sílící opioidovou krizí, která si každý rok vyžádá desítky tisíc úmrtí. Přímou zkušenost má také viceprezidentský kandidát J.D.Vance. Snaží se ale opravdu bojovat proti fentanylu a dalším opioidům, nebo je boj proti nim jen cynický kalkul?

Opioidová krize je pro J. D. Vance osobní téma. Jeho matka dlouhá léta zápolila se závislostí jak na opioidu na předpis OxyContinu, tak později na heroinu.

Když přijímal viceprezidentskou nominaci na letošním republikánském nominačním sjezdu, chválil současný senátor z Ohia Vance svou matku za to, že drogy více než dekádu neužívá. Od jeho spolustraníků za to sklidila bouřlivý a dojatý potlesk.

„V bílé pracující třídě existuje kulturní trend, který z problémů obviňuje společnost nebo vládu. A tento myšlenkový proud získává den ode dne více přívrženců,“ psal v roce 2016 J. D. Vance ve své autobiografické knize Hillbilly Elegy, která v češtině vyšla pod názvem Americká elegie (doslovný překlad by však zněl „Vidlácká elegie“).

Vance se tu vymezoval vůči konzervativní politice, která dle něj v bělošské chudině tento pocit umocňuje.

V Ohiu populačně srovnatelném s Českou republikou v souvislosti s opioidy v roce 2016 umíralo okolo 12 lidí denně.

Vanceův postoj k drogové závislosti, jež sužuje oblasti, kde vyrůstal, prošel od vydání jeho knihy zjevně velkým vývojem. Jeho politická dráha teď naznačuje daleko cyničtější náhled, který v mnohém připomíná přesně ten konzervativní myšlenkový proud, který kdysi sám kritizoval.

„Není žádným překvapením, že se [Vance] opírá o svou domnělou apalačskou identitu, aby získal hlasy voličů. Jediné, na čem mu záleží, je získat a udržet si moc,“ řekl pro Voxpot Chuck Corra z podcastu Appodlachia.

Vance je v podcastu, který Corra uvádí se svým kolegou Johnem Isnerem, častým terčem kritiky. „Chtěli jsme poskytnout autentický hlas z Apalačských hor, který říká: ‚Hele, tenhle chlapík za nás nemluví. A ani my nemůžeme mluvit za celý region. Ale chceme lidem říct, že J. D. Vance za něj rozhodně nemluví, i když se tak tváří,‘“ vysvětloval Corra v rozhovoru před dvěma lety.

Neúspěšná neziskovka

J. D. Vance se z prostředí takzvané „zapomenuté Ameriky“ probojoval. Vděčí za to studiím na Yaleově univerzitě, kde získal mnohé elitní kontakty. Ty mu pak otevřely dveře do investorského světa v Silicon Valley. Vance v Kalifornii vydělal miliony dolarů, ale poté, co vydal Hillbilly Elegy, se Vance přeci jen rozhodl vrátit do svého domovského Ohia.

Tento stát patří mezi oblasti nejvíce zasažené opioidovou krizí. Dle dostupných dat federálního Centra pro zdravotní statistiky umíralo ve státě populačně srovnatelným s Českou republikou v souvislosti s opioidy v roce 2016 zhruba 12 lidí denně.

Hned druhý den poté, co Donald Trump tehdejší volby vyhrál, zažádal Vance u místních úřadů o založení neziskové organizace Our Ohio Renewal.

„Je to skutečně významný problém u demografické skupiny, o které jsem psal ve své knize,“ říkal Vance na sklonku roku 2016 v rozhovoru pro stanici NPR o opioidové krizi.

Bližší pohled na činnost Our Ohio Renewal skutečně naznačuje, že Vanceovi mohlo jí daleko spíše o sondování terénu na start politické kampaně.

„Je to pro mě samozřejmě osobně velmi důležité: je to něco, s čím se moje rodina potýkala a potýká. Upřímně řečeno, cítil jsem zodpovědnost poté, co se mi teď díky úspěchu knihy dostalo tolik pozornosti, abych se vrátil a pokusil se alespoň trochu pomoci,“ vysvětloval Vance.

Nicméně Our Ohio Renewal nebyla ani zdaleka velkým úspěchem a je otázkou, jak moc vážně její deklarované cíle bral sám Vance.

Základní potíží neziskové organizace bylo už samotné financování. Budoucí senátor tvrdil, že by chtěl, aby operovala s rozpočtem okolo půl milionu dolarů ročně (tj. přes 11 milionů korun). Jak ale uvádí ohijský deník Ironton Tribune, za celou dobu své existence získala organizace jen 221 tisíc dolarů, z čehož více než třetina pocházela přímo od Vance.

Největší kontroverze ale plynuly z toho, na co tyto finance Our Ohio Renewal používala. Organizace zaplatila roční výzkum doktorky Sally Satel, aby zkoumala dopad opioidové krize na apalačskou část Ohia.

Jak ale napsala agentura AP v roce 2022, Satel má velmi problematické – byť nepřímé – vazby na jednoho z největších původců opioidové krize ve Spojených státech: Purdue Pharma. To je farmaceutická firma, která má na svědomí záměrné nadměrné předepisování opioidů v chudých regionech USA. Kvůli tomu teď po dlouhých a náročných soudních řízeních Purdue Pharma vyhlásila bankrot.

Čtěte také: Strach z teroristů, lidské trofeje i Ku-klux-klan: Americká opioidová krize řádí dál

Doktorka Satel se brání s tím, že přímo pro Purdue nikdy nepracovala. Od této firmy si podle svých slov „nevzala ani cent“. To však nelze říct o konzervativním think tanku American Enterprise Institute (AEI), který Satel zaměstnává jako rezidentní výzkumnici. Tento institut dostal dle serveru ProPublica za poslední dvě dekády v různých formách od Purdue Pharma statisíce dolarů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora