V posledních týdnech došlo v Nigérii k několika masovým únosům. Desítky dětí byly zachráněny armádou, mnoho dalších ale zůstává v zajetí. Banditům jde hlavně o výkupné, teroristi cílí na ženy coby na sexuální otrokyně. Zločin se zatím vyplácí.
Začalo to jako běžný školní den na začátku března. Žáci z nigerijského města Kuriga a okolních vesnic se shromáždili na školním dvorku, aby provedli běžnou rutinu. Před samotnou výukou totiž zpívají jednu či dvě modlitební písně a ředitel školy přednáší kázání.
Najednou se ale objevili ozbrojení muži na motorkách a mířili přímo k nim. Učitelé byli bezmocní.
Některé děti útočníci naložili na motorky, ostatní šly pod namířenými hlavněmi zbraní pěšky. Jakmile se někdo pokusil utéct, střílelo se. Když se chaos uklidnil, provedl ředitel sčítání. Chybělo 287 dětí.
Je možné, že dívky budou nuceny k sexu s teroristy.
Jednalo se o největší útok na vzdělávací zařízení za poslední roky. Rozhodně ale nebyl ojedinělý. Nigérii v posledních týdnech zasáhla vlna masových únosů a mnoho lidí se stále pohřešuje.
Mezi unesené žáky z Kurigy patřil i Mustafa Abubakar, kterému se podařil téměř zázračný únik. Později pro BBC Hausa popsal, že je únosci hnali jako dobytek lesem i pouští. „Začali jsme mít obrovskou žízeň,“ vypráví Mustafa. „Některé holky padaly vyčerpáním. Banditi je proto nakládali na motorky.“
Čtěte také: Afrika byla a bude queer. Proč se daří homofobii z evropského dovozu?
V jednu chvíli se nad nimi objevilo letadlo a únosci nařídili, aby si svlékli košile a lehli si na zem. Chtěli se tak vyhnout odhalení. Mustafa neváhal a využil příležitosti. „Všiml jsem si keře, který měl hnědou barvu jako moje kalhoty. Schoval jsem se do něj a plazil se jako had,“ popisuje. „Byl jsem schovaný, dokud nebylo úplné ticho. Pak jsem vylezl a zamířil do dalšího křoví.“
Po mnoha hodinách chůze dorazil Abubakar do vesnice, kde mu místní pomohli. Mezitím bandité oznámili, že požadují výkupné ve výši jedné miliardy nair (asi 16 milionů korun). Doručeno mělo být do 27. března, jinak všechny děti zabijí.
„Únosci jsou při získávání výkupného téměř vždy úspěšní,“ sděluje Voxpotu Imran Buba z Univerzity v Oslu, expert na zločin v Nigérii. Vysvětluje to tím, že vláda zločincům platí především proto, aby se vyhnula veřejnému zostuzení.
Rodiče unesených školaček z Chibok v roce 2014 / Zdroj: Wikimedia Commons / public domain
„Rodiny obětí se také často snaží získat potřebnou částku crowdfundingem,“ doplňuje. A to přesto, že zákon z roku 2022 předávání peněz únoscům zakazuje. Úředníci proto často popírají, že k zaplacení výkupného došlo.
Tentokrát se ale podařilo aspoň část rukojmích osvobodit armádní akcí. Úspěch záchranné operace byl oznámen v pondělí brzy ráno – 18 dní po únosu.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.