Politika

06. 03. 2024, 16:56

Nikki Haley po další sérii porážek končí kampaň. Zvládnou se s Trumpem usmířit?

Matěj Schneider

Kandidátka Nikky Haley / Foto: Shutterstock

Poslední Trumpova rivalka utržila další sérii porážek a končí kampaň. U demokratů je taky jasno. Ani jeden z předpokládaných kandidátů republikánské a demokratické strany ale nemá úplně důvod slavit.

Nevyhnutelné je konečně tady. Nikky Haley podle zdrojů deníku Wall Street Journal ukončuje svou prezidentskou kampaň. Před 11. hodinou tamního času to v proslovu ve Washingtonu D.C. potvrdila i sama kandidátka. Z 15 států, ve kterých se hlasovalo během takzvaného „Superúterý“, dokázala zvítězit jen ve Vermontu, což Donalda Trumpa nemusí vůbec zajímat.

Haley byla poslední relativně seriózní kandidátkou, která se pokoušela uspět v republikánských primárkách. V těch demokratických ještě dva zůstávají – Marianne Williamson dokonce svou kampaň nejprve pozastavila a pak znovu rozjela. To ale nic nemění na tom, že ani ona, ani Dean Philip nemají mezi demokraty podle žádných průzkumů ani takovou podporu jako Haley mezi republikány.

V obou stranách tak zůstávají jako de facto jistí, byť stále nepotvrzení kandidáti Joe Biden a Donald Trump. Tedy dva stárnoucí muži, kteří se zároveň netěší velké oblibě ani mezi svými spolustraníky. Jejich rivalové jsou však příliš roztroušení na to, aby Trumpa nebo Bidena mohli nějak ohrozit.

V obou stranách dlouhodobě roste znepokojení z toho, že se chystají vyslat do voleb tak problematické kandidáty. Bidenovi nyní sice nahrává to, že v posledních týdnech alespoň trochu roste spokojenost Američanů s ekonomickou situací, z druhé strany mu ovšem příliš nepomáhá vysoký věk. Mezi voliči demokratů rovněž stoupá odpor k tomu, co všechno toleruje Izraelcům během jejich brutální odvety v Gaze.

Otazník se vznáší nad tím, zda dovede Trump přesvědčit váhající voliče, že není nebezpečný.

V primárkách se tak objevila protestní kampaň, v rámci které nespokojení demokraté volí de facto ekvivalentem prázdného lístku. Například v Michiganu tak učinilo přes 13 procent (něco málo přes 100 tisíc voličů).

To sice není množství, které by Bidenovi dělalo vrásky během primárek, v těsných všeobecných volbách to ovšem roli hrát může. V roce 2016 tu s Donaldem Trumpem nešťastně prohrála Hillary Clinton o necelých 11 tisíc hlasů.

I Trump má ale letos svoje vlastní potíže a ty s koncem kampaně Nikki Haley nikam nezmizí. Nad hlavou se mu houpe hrozba hned několika soudních procesů. Ty sice asi nestihnou být dořešeny do listopadových voleb, budou však patrně do té doby požírat velkou část mediální pozornosti a připomínat tak chaos minulých voleb a to, jak toxickým politikem Trump umí být. Kromě toho v uplynulých letech škodily republikánům u voleb jejich mnohdy fundamentalistické názory ohledně interrupcí.

Kdo dřív zakope sekeru

Největší otázkou blížících se voleb je to, zda se Donaldu Trumpovi ještě jednou podaří přesvědčit váhající, především předměstské voliče, že není až tak nebezpečný. Není přitom nutné, aby je vyloženě přetáhnul na svou stranu.

Obzvlášť v těsných volbách se reálně rozhodují prezidentské volby v hrstce států, kde mohou být rozdíly v jednotkách až desítkách tisíců hlasů. Hraje se tak i o apatii a o to, kolik vlažných podporovatelů toho či onoho kandidáta ve volební den raději zůstane doma.

Trumpa a Bidena může potenciálně ohrozit i kandidatura Roberta F. Kennedyho mladšího.

V uplynulých několika měsících sice Trump v předběžných průzkumech Bidena spíše poráží, do voleb ale zbývá ještě necelých osm měsíců. Dynamika kampaně se tak ještě může mnohokrát proměnit, nemluvě už o tom, že kartami ještě mohou výrazně zamíchat případné zdravotní potíže obou kandidátů či zmíněné soudní komplikace.

V neposlední řadě tu pak je rovněž hrozba prezidentských kandidátů třetích stran a nezávislých kandidátů v čele s Robertem F. Kennedym mladším. Tomu vychází v průzkumech až dvouciferná podpora.

Čtěte také: DeSantis si vybudoval „soukromou armádu“. Teď ji poslal do Texasu k hranici s Mexikem

To samo o sobě stačit nemusí. S tím, jak se blíží volby, totiž ochota volit kandidáty mimo demokratickou a republikánskou stranu spíše opadá. V jemných počtech hlasů v klíčových státech ale stejně mohou sehrát tito kandidáti významnou roli tím, že takzvaně požerou hlasy toho či onoho kandidáta.

To vše se teprve ukáže. Dalšími milníky na trati bude kromě Trumpových průběžných soudních patálií také jeho výběr viceprezidentského kandidáta nebo kandidátky. I kvůli tomu bude zajímavé sledovat, jestli zvládnou s Nikki Haley teď zakopat „primárkovou sekeru“ v zájmu poražení Bidena. Ve svém středečním proslovu mu jen pogratulovala, ale zatím ho výslovně nepodpořila a naznačila, že si vše musí promyslet. To by pro Trumpa mohl být problém.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Prezident, USA, Volby