Konflikty

22. 02. 2024, 06:15

Obama si ji zamiloval, Trump rozšířil. Jak změnil dronovou válku Joe Biden?

Matěj Schneider

Ilustrace dronu. Foto: Shutterstock

Bojové drony představovaly před deseti lety středobod amerického vedení války. Pod Bidenovou vládou množství útoků razantně opadlo. Mohou ale změny vydržet?

„Ukazuje se, že jsem opravdu dobrý v zabíjení lidí. Nevěděl jsem, že to bude moje silná stránka,“ poznamenal v roce 2011 Barack Obama svým podřízeným.

Byl konec léta a dron Spojených států právě v Jemenu zabil Anwara al-Awlakiho. Ten byl šéfem zdejší odnože al-Káidy, ale také měl americké občanství, což z jeho bezpilotní popravy činilo pěkně ošemetnou záležitost. 

Americká válka proti teroru se po konci druhého období Geroge W. Bushe a nástupu Obamy změnila. Právě z dronů se totiž stala Obamova oblíbená zbraň.

„Bush byl nejhorší válečník od dob George Villierse, ale byl to profík v roztleskávání války a my jsme ho znovu zvolili. Obama jako velící důstojník znamenal velké překvapení. Byl zatraceně dobrý, chladnokrevný mistr zabijáků, což přesně potřebujete pro protipovstalecký boj. Ale jako roztleskávač války je úplně na nic,“ glosoval tehdy Obamův přístup Gary Brecher pro magazín NSFWCorp.

Drony usnadňují rozhodování o použití síly, které se vyhýbá politické, kontrolní i právní odpovědnosti.

Spojené státy přitom používaly drony už v nultých letech – vůbec poprvé k tomu došlo v roce 2002 taktéž v Jemenu. Ale až během Obamovy vlády se jejich využití stalo preferovanou metodou vedení války proti teroru. Důvodem byl samozřejmě technický rozvoj, ale stejně tak se to nastupujícímu Obamovi hodilo.

„Drony tu zůstanou. Budeme je používat, musíme je používat a jsou důležitou součástí naší práce. Ve skutečnosti je budeme používat ještě více,“ říkal v roce 2014 generál Stanley McChrystal na kalifornském Stanfordu.

Čistější zabíjení?

Dronová válka poskytovala Obamovi, který se během kampaně vymezoval vůči Bushově humpolácké zahraniční politice, jakýsi kompromis.

Komparativně levnější, méně viditelná a na první pohled elegantnější forma zabíjení mu umožnila pokračovat v rozjetých válkách, aniž by se setkával s tak zřejmým odporem celosvětové veřejnosti. 

Menší odpor v porovnání s Bushem ale v žádném případě neznamenal, že by Obamova dronová válka neměla své problémy. Mezi ty nejzřetelnější patří nejasný spletenec zodpovědnosti, rozšíření mimo jasné válečné zóny a časté doprovodné civilní oběti.

„Zpravodajské informace používané při výběru cílů byly běžně špatné a letecké údery vyhazovaly do povětří svatby, trhy a náhodné civilní domy,“ popisuje komentátor Ryan Cooper na webu The Week. Právě zabití Anwakiho v Jemenu v roce 2011 představovalo pro administrativu nepříjemný problém: jaktože je možné zabít amerického občana bez řádného soudního procesu?

Další problém představuje utajenější část dronové války – ta prováděná pod taktovkou amerických zpravodajských služeb.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora