O evakuaci indických studentů z ukrajinské válečné zóny jsme se v Česku dozvídali spíše jen mimochodem – zpravidla mezi falešnými a poplašnými zprávami, že na polských hranicích čeká na vstup do EU horda migrantů z Blízkého východu a Afriky. Pojďme se tedy podívat, jak jejich cesta domů vypadala.
„Nemáme elektřinu, nemáme vodu a nemůžeme se spojit s vládou. Je nás tu asi 700 a jsme tu uvězněné už devět dní,“ říká skupina indických studentek na videu ze sklepa na univerzitě v Sumy. „Pane Módí, dostaňte nás odsud, nebo tady umřeme,“ volá o pomoc další ze studentů, už viditelně zoufalý.
Ruská invaze na Ukrajinu přinesla strádání také zhruba 20 tisícům indických studentů. A jelikož ukrajinská vláda zavřela svůj vzdušný prostor pro civilní lety, jejich šance na návrat domů se výrazně ztížily.
Asi nejhůř na tom byli zmínění studenti ve městě Sumy, necelých 50 kilometrů od ruských hranic, kteří zůstali v krytech zcela odříznutí od okolního světa. Indickými sdělovacími prostředky pak proletěly nejen záběry, jak nabírají do kýblů sníh, ale i jejich zoufalé prosby indické vládě, aby je dostala domů.
In a video addressed to the Indian government, a group of Indian students trapped in Ukraine’s Sumy can be seen pleading to be evacuated https://t.co/trQ2hnQPom pic.twitter.com/DMEUUZRXXP
— Reuters (@Reuters) March 4, 2022
Ukrajina jako brána do Evropy
Jak se vlastně tolik indických studentů dostane do východní Evropy? Poměrně jednoduše. Ukrajina byla již dlouho před válkou vyhlášená svým relativně kvalitním a levným vzdělávacím systémem, což do země lákalo velké množství vysokoškoláků z rozvojových států. Počátky tamní asijské a africké studentské komunity se přitom datují už do dob Sovětského svazu, pro nějž vzdělávání mladých lidí představovalo důležitou součást posílení vztahů s čerstvě dekolonizovanými zeměmi.
Mise zahrnovala 76 zvláštních vojenských letů a v průběhu dvou týdnů postupně evakuovala z válčící Ukrajiny 23 tisíc Indů i 147 občanů jiných zemí.
Po rozšíření EU zase ukrajinské vzdělávání slouží jako důležitá přestupní stanice při cestě na evropský pracovní trh, navíc za přijatelnou cenu. Před válkou tak bylo na ukrajinských vysokých školách zapsáno téměř 80 tisíc studentů z celého světa. Většina z nich se věnovala studiu medicíny, techniky nebo ekonomie, a více než čtvrtinu z nich tvořili Indové a Indky.
Operace Ganga
Indická vláda naštěstí nezahálela a výzvy studentů vyslyšela. O bezpečí a repatriaci občanů druhé nejlidnatější země světa hovořili premiér Módí s prezidentem Zelenským telefonicky už 26. února, a ještě téhož večera vyrazil z Bukurešti do Dillí první zvláštní let s 249 cestujícími na palubě. Operace Ganga, jak byla celá mise nazvána, nakonec zahrnovala 76 speciálních vojenských letů a v průběhu dvou týdnů postupně evakuovala z válčící Ukrajiny 23 tisíc Indů i 147 občanů jiných zemí. Nakonec se 10. března díky humanitárnímu koridoru přes Poltavu do polského Rzeszowa podařilo dostat domů i uvězněné studenty ze Sumy.
Operace Ganga byla indickými sdělovacími prostředky po právu chválena a premiér Módí se nebál označit ji za důkaz rostoucího vlivu Indie ve světě. Na tomto místě ale stojí za zmínku, že podobné množství svých občanů už Indie repatriovala například v roce 2011 z Libye. Naprosto výjimečným počinem je pak vzdušný most z Kuvajtu v roce 1990. Indická vláda tehdy ve spolupráci se státními aerolinkami přepravila z války v Perském zálivu více než 170 tisíc svých občanů, což dodnes platí za nejvyšší počet lidí evakuovaných prostřednictvím civilních letů.
Ve víru propagandy
„Vysvětlete jim, kdy pojedou domů. Já jsem jim poskytl jídlo a přístřeší, já jsem jim pomohl, ne vy,“ čertil se Angel Mihai, starosta rumunské obce Snagov. Jeho výbuch vzteku vyprovokoval indický ministr letectví Džótiráditja Sindhijá, který si z uvítání 157 zachráněných studentů v tělocvičně obce Ghermăneşti udělal projev k voličům.
जब रोमानिया के मेयर को सिंधिया जी को याद दिलाना पड़ा कि बच्चों के खाने और रहने का बंदोबस्त हमने किया है आपने नहीं…
आप अपनी बात कीजिए !!! pic.twitter.com/VeSskV9yw1
— Srinivas BV (@srinivasiyc) March 3, 2022
Studenti se tak nakonec stali nástrojem politické propagandy pro všechny tři zúčastněné země. Ukrajina tvrdila, že ostřelování ruskou armádou znemožňuje bezpečnou evakuaci. Rusko naopak obviňovalo Ukrajinu, že zahraniční studenty zneužívá jako živé štíty. A indická vláda vycítila, že zdárná repatriace mladých lidí z Ukrajiny by jí mohla přinést důležité politické body. Není tedy divu, že premiér Módí opakovaně zmínil plán Operace Ganga i ve finiši volební kampaně do zákonodárného shromáždění v Uttarpradéši.
Čtěte také: Indičtí farmáři vyhráli bitvu s vládou. Nyní je však čeká válka s celým zemědělstvím
Vypjatý nacionalismus a vybičovaná národní pýcha také přispěly k tomu, že studenti od indické veřejnosti nedostali nic zadarmo. Když na samotném začátku ruské invaze na Ukrajinu nebylo zřejmé, zda se jim podaří uniknout z ostřelovaných měst, objevily se fake news o tom, že vysokoškoláci zůstali ve válečné zóně záměrně a dobrovolně. A když začaly první evakuované studentky přistávat na indických letištích, éterem zase kroužily zprávy o tom, že nejsou indické vládě dostatečně vděčné.
Postupně se na sociálních sítích vystřídala celá sada dezinformací se zřetelným narativem: Indie je jediný stát, který pro své občany uvízlé na Ukrajině něco dělá, ale nedostává za to od zachráněných studentů takové ovace, jaké si zaslouží. Od indických trollů to nakonec v komentářích schytali nejen „nevděční“ vysokoškoláci, ale i rumunský starosta.
Válka konvenční, hybridní i kulturní
Nejde přitom o žádnou náhodu. Indická lidová strana (BJP) a její spřízněné organizace jako Národní svaz dobrovolníků (RSS) si na sociálních sítích dlouhodobě vydržují a koordinují celou armádu trollů. Ještě v prvním desetiletí 21. století bylo hlavní náplní jejich práce vychvalovat kroky a činy BJP, a to zejména mezi hinduistickou diasporou na Západě.
Únik z válečné zóny zpomalil i latentní rasismus – ukrajinské bezpečnostní složky do evakuačních vlaků přednostně pouštěly své krajany.
Po vítězství Naréndry Módího v parlamentních volbách v roce 2014 však propagaci úspěchů BJP převzala vládě nakloněná média. Těžiště aktivit hinduistických nacionalistů v online prostoru se přesunulo k dehonestaci názorových oponentů, často i za cenu očividných fake news. Asi nepřekvapí, že historicky prvním indickým politikem, jehož tweet byl označen jako zmanipulovaná informace, se stal Amit Málvíja, šéf IT sekce Indické lidové strany.
Vypjatá polarizace indické veřejnosti opakovaně přináší BJP bezprecedentní volební zisky. Například v ostře sledovaných volbách v Uttarpradéši strana obhájila svůj mandát a Jógí Áditjanáth se po více než 25 letech stal prvním hlavním ministrem, který v tomto lidnatém, komplikovaném a důležitém státě vyhrál dvoje volby po sobě.
Čtěte také: Masové protesty v Indii pokračují: Vláda nasadila taktiku rozsáhlého shitstormu na sociálních sítích
Pravidelné výpady proti náboženským menšinám, nízkým kastám, liberálním elitám nebo emancipovaným ženám však zároveň umlčují a delegitimizují politickou opozici. Početně silná mladá generace tak ve virtuálním prostoru pod vedením hinduistických nacionalistických organizací roztáčí nebezpečnou spirálu, v níž se legitimní kritika demokratické vlády stává útokem na celý národ a zejména na jeho hinduistickou většinu.
Všechno je kampaň
„Evakuace je povinnost, nikoli laskavost,“ komentoval vládní tanečky opoziční předák Ráhul Gándhí. Asi není náhoda, že z voleb v Uttarpradéši odešel na hlavu poražen. Na druhé straně indičtí studenti po návratu hovořili o tom, že jejich únik z válečné zóny výrazně zpomalila nejen složitá logistika, ale i latentní rasismus: ukrajinské bezpečnostní složky zkrátka do evakuačních vlaků přednostně pouštěly své krajany. A indická vláda údajně také dostatečně nevyužila svůj fond pro pomoc krajanům žijícím v zahraničí.
Indie se ve vztahu k Ukrajině nachází v krkolomné pozici, neboť neodsouzení ruské agrese vrhá stín na její image největší světové demokracie. Jako země, která si historicky zakládá na neúčasti ve vojenských blocích, si však jen těžko může dovolit vyslovit některé z válčících stran podporu. Dá se ale pochybovat, že si Indie vylepší reputaci využíváním humanitárních akcí jako Operace Ganga k arogantní volební kampani. Ta sice může zvýšit popularitu premiéra Módího na domácí scéně, kredit indické vlády v zahraničí však ovlivní jen těžko.