Obchod

08. 12. 2021, 17:11

Ocelová města na Tachovsku: Jak se odlehlý region vyrovnal s příchodem tisíců zahraničních dělníků

Klára Votavová, Aneta Václavíková

„Agentury propustily lidi z práce a potom se schovaly. Peníze nám nedaly,“ vypráví bulharský dělník své zážitky z doby covidu. Je jedním ze 13 tisíc cizinců, kteří pracují v průmyslových parcích v okrese Tachov. Podobné parky v Česku zažívají boom. Jak to v nich vypadá a jak ovlivňují obce ve svém okolí?

Zájem o pronájem logistických a výrobních hal byl v Česku v roce 2021 rekordní. Děje se tak v návaznosti na odhalenou nespolehlivost světových dodavatelských řetězců a přesun obchodování na internet. Abychom ilustrovali, co s sebou průmyslové parky přináší, vydali jsme se natáčet na Tachovsko.

Tento okres leží mezi Plzní a Rozvadovem a od postavení dálnice do Německa v roce 2006 zde vznikly hned čtyři průmyslové parky. Pro zahraniční investory, kteří se v parcích usazují, je okres atraktivní svojí strategickou polohou ve středu Evropy i levnějšími nájmy a pracovní silou, než jaké by museli platit v blízkém Německu. Místní obce si parky zanesly do územních plánů často před mnoha lety, kdy si nedovedly představit, do jakých velikostí dorostou. Dnes se dlouhodobě potýkají s příchodem zahraničních zaměstnanců, neumí regulovat ubytovny a nestíhají rozšiřovat zdravotní péči.

Jak se se situací obce vyrovnávají? Funguje vůbec komunikace mezi nimi a investory? A je v montážních a logistických halách budoucnost? Dozvíte se v naší videoreportáži, která vznikla v rámci série Práce na periferii.

Text je součástí série Práce na periferii a vznikl s podporou pražské kanceláře německé nadace Friedrich Ebert Stiftung. Názory a stanoviska autora nevyjadřují postoje Friedrich Ebert Stiftung.

Klára Votavová

Více článků od autora

Aneta Václavíková

Více článků od autora

Témata: Obchod, Česko, Platformy