Sociální sítě obletěla videa odvážné íránské dívky, která protestovala proti nařízenému zahalování. Podle tamního studentského listu ji zbila a zadržela íránská policie.
Na ulici před teheránskou univerzitou Azad stojí mladá dívka. Je oblečená jen do spodního prádla, zatímco dlouhé tmavé vlasy jí sahají až do pasu.
Její odhalená postava ostře kontrastuje s oděvem dalších žen – ty jsou v černé a vlasy skrývají pod hidžáby.
Videa zachycující výše uvedenou scénu oblétla sociální sítě. Dívka, jejíž jméno nebylo zveřejněno, se podle dostupných informací nejprve pohádala se členy paramilitární polovojenské organizace Basídž. Ti ženě údajně strhli šátek a roztrhali šaty.
Iran’s authorities must immediately & unconditionally release the university student who was violently arrested on 2 Nov after she removed her clothes in protest against abusive enforcement of compulsory veiling by security officials at Tehran's Islamic Azad University. 1/2 pic.twitter.com/lI1JXYsgtm
— Amnesty Iran (@AmnestyIran) November 2, 2024
Na jednom ze záběrů zveřejněných na sociálních sítích si dívka sundává roztrhané šaty a prochází se před univerzitou. Na dalším ji pak odvádějí muži v civilu do auta.
Není jasné, kde dívka skončila ani zda je v pořádku. Otazníky se také vznáší nad přesným průběhem incidentu.
Studentský list Amir Kabir napsal, že ženu obtěžoval jeden z členů Basídže, protože prý neměla šátek. List pak dodal, že během zatýkání byla dívka zbita.
Čtěte také: I rok po smrti Mahsy Amíní ženy v Íránu vzdorují patriarchátu. Život se jim ale nezlepšuje, říká odbornice
V Íránu přitom platí přísná teokratická pravidla, na jejichž základě jsou ženy nuceny nosit volné oblečení zahalující celou postavu a šátky, které jim zakrývají vlasy.
„Íránské úřady musí okamžitě a bezpodmínečně propustit studentku vysoké školy, která byla zatčena poté, co si svlékla šaty na protest proti násilnickému vynucování povinného zahalování,“ napsala v prohlášení lidskoprávní organizace Amnesty International.
Před propuštěním pak úřady musí zajistit, že nedojde k jejímu mučení ani jinému špatnému zacházení. Musí mít také přístup k právníkovi a kontakt se svou rodinou.
Případ přitáhl obrovskou pozornost a ženě na sociálních sítích vyjadřují podporu vlivné osobnosti: například herečka Katayoun Riahi nebo aktivista Hossein Ronaghi.
Ten na síti X vyzdvihl odvahu neznámé dívky. Její vzdor označil za „výkřik z hloubi srdce namířený proti útlaku, který bere život lidem, hlavně pak ženám“.
Dívka byla zatčena více než dva roky poté, co Írán zasáhly obrovské protesty proti tamním pravidlům oblékání. Vyvolala je smrt dvaadvacetileté Mahsá Amíní, kterou zabila íránská mravnostní policie.
Během protestů ženy sundávaly a někdy i pálily své šátky a docházelo ke střetům s policií. Tamní režim demonstrace brutálně potlačil: zemřelo přes 550 lidí a tisíce dalších byly zatčeny.