Afrika

06. 09. 2023, 04:12

Palácový převrat v Gabonu je spíš bojem v rodině o blahobyt. Lidí se týkat nebude

Filip Brychta

Gabonský převrat z minulého týdne nejspíš nebude znamenat větší politické změny. Je možné, že jde o pouhé vyříkávání si neshod v paláci. Prezidentské funkce se ujal nový vůdce a těžební sektor se vrací zpět do práce. Jaké vztahy měla nejbohatší rodina v zemi?

Puč, který proběhl v africkém Gabonu 30. srpna, zatím neodhalil všechna svá tajemství. Přisadil však zmenšujícímu se francouzskému vlivu na kontinentu a upoutal pozornost na vztahy mezi členy vládnoucí rodiny. Rozplétání poměrů v paláci pak může připomínat scénář seriálu Dallas.

Nejprve ale ke svržení prezidenta. K převratu došlo po oznámení výsledků zfalšovaných všeobecných voleb. V těch zvítězil dosavadní prezident Ali Bongo Ondimba. „Výsledky jsou zrušeny. Hranice až do odvolání uzavřeny. Všechny instituce republiky jsou rozpuštěny,“ sdělil ale minulý týden národu jeden z vysoce postavených důstojníků v televizi.

Stovky lidí vyběhly ten den do ulic. Slavily. Nahrávky z hlavního města země Libreville zobrazují davy jásajících obyvatel vedle projíždějících kolon aut s vojáky. Ali Bongo zůstává v domácím vězení a vlády se ujal generál Brice Oligui Nguema. Ten je nejspíš bratrancem svrženého Aliho a je tak velkou otázkou, zda se země od dlouhé autoritativní vlády jedné rodiny posune jinam. Může totiž jít jen o hašteření uvnitř paláce.

Velmi křehké vztahy

Jasné totiž je, že při tomto převratu si mezi sebou vyřizují účty příbuzní a lidé na nejvyšších pozicích v Gabonu. Komise pro tranzici a obnovu institucí (Comité pour la transition et la restauration des institutions; CTRI), kterou pučisté vytvořili, se soustředí hlavně na okolí syna svrženého prezidenta. Noureddin Bongo-Valentin byl vzat do vazby krátce po jejich vystoupení ve vysílání.

Spolu s několika svými blízkými spolupracovníky je obviněn z vlastizrady, finančních podvodů a obchodování s drogami. Zatčena byla celá „mladá garda“, jak se skupině kolem Aliho syna přezdívalo. On sám byl pak od roku 2019 generální koordinátor prezidentských aktivit.

Zdá se, že syn měl v otcově kanceláři velkou moc. Jedním ze zatčených je Ian Ghislain Ngolou, který patřil k nejmocnějším lidem okolo prezidentova syna. „Byl to Noureddinův muž v otcově kanceláři. Skutečným náčelníkem štábu byl v té době Noureddin,“ prozradil serveru The Africa Report nejmenovaný pravidelný návštěvník paláce.

Sociální média mezitím zaplavily videa z razií, které armáda provádí v domech mladé gardy. Jsou na nich vidět kufry plné peněz a někdy i z jejich nalezení překvapení majitelé. Takové záběry podporují armádní nařčení z finančních úniků.

Dosazenou novou hlavu státu – generála Brice Oluguia Nguema – nyní jeho podřízení doslova nosí na ramenou, ale ještě před několika lety byl de facto z Gabonu vyhnán. Měl totiž velice blízko k Omaru Bongo Ondimbovi, tedy k otci svrženého prezidenta, který zemi vládl více než čtyři dekády. Tím si nejspíš znepřátelil Aliho.

Brice Nguema se narodil v provincii Haut-Ogooué, odkud pochází rodina Bongo, a to mnohé vede k domněnkám, že prezidenta sesadil jeho vlastní bratranec. Ve velmi mladém věku vstoupil do Republikánské gardy a absolvoval výcvik na prestižní marocké Královské vojenské akademii v Meknes.

[infobox id=”2″]

Brzy potom se stal pobočníkem Omara Bonga. Tomu velmi věrně sloužil a diktátorovi zůstal nablízku až do jeho smrti v roce 2009. Jenže když převzal funkci Ali, poslal generála Nguemu na zahraniční mise. Ten pak sloužil jako vojenský atašé v Maroku a následně v Senegalu. V „exilu“ strávil deset let.

Čtěte také: Prezidentem Zimbabwe bude opět Krokodýl. Volby doprovázelo falšování, ale také smažené kuře

Vrátil se až v roce 2019. Nejspíš i kvůli přímluvě šéfa prezidentova štábu, se kterým se znal od dětství. Do paláce tak vstoupil rok po Aliově mrtvici a neúspěšném pokusu o převrat, do kterého se nejspíš zapojila i Republikánská garda. A jelikož zotavující se prezident v té době přestal mít rád svého nevlastního bratra Frédérica Bonga, nahradil jej Brice Nguema v pozici šéfa mocného Generálního ředitelství zvláštních služeb, zpravodajské jednotky Republikánské gardy. Fred byl poslán jako vojenský atašé do Jihoafrické republiky.

Později se Nguema stal hlavou celé Republikánské gardy a nad touto elitní jednotkou, jež byla pilířem Aliho vlády, upevnil svou moc. Dokonce zvýšil počet jejích členů a zajistil lepší vybavení. V letošním roce, kdy bylo jasné, že budou volby, Nguema rekrutoval 679 nových gardistů a přidal do výbavy čtyři obrněná vozidla AML-90.

Bratr a sestra

Objevila se také teorie, že je s převratem silně spojena Aliho sestra Pascaline Bongo Ondimba. Den po puči ji totiž obvinil lídr opoziční koalice Albert Ondo Ossa, že stojí „za Nguemou“. Takové obvinění vychází z dlouho napjatého vztahu sourozenců.

Po smrti Omara se totiž šířily zvěsti, že by se hlavou Gabonu mohla stát Pascaline coby jeho nejstarší potomek. Navíc byla jediným dítětem z diktátorova prvního manželství. Má tituly z francouzských univerzit, působila jako viceprezidentka těžební společnosti Total Gabon, vystřídala dva ministerské posty a byla i šéfkou štábu svého otce.

Za Omarova režimu se Pascaline těšila privilegovanému postavení. V té době byla také ve středu pozornosti, zatímco její o tři roky mladší bratr zůstával v pozadí. I proto v roce 2009 odjela za svým otcem, když byl hospitalizován v Barceloně. V té době Ali vycítil příležitost a čekal, jaké zprávy se k němu ze Španělska donesou.

Po Omarově smrti pak jakožto ministr obrany uzavřel vzdušný prostor země a uvedl armádu do pohotovosti. Když se potom Pascaline vrátila, přísahalo Alimu věrnost už několik generálů a státních hodnostářů, takže na ni zbylo už jen plánování pohřbu. Nakonec zvolila život v ústraní, přestože se těšila velkému respektu mezi tamními elitami. Žila sice v luxusní čtvrti, ale její vila měla vybledlou růžovou barvu a omítka se na mnoha místech odlupovala.

Posílám zprávu všem přátelům, které máme po celém světě, aby udělali nějaký rámus. Udělejte nějaký rámus,“ naléhal sesazený prezident.

Vztahu mezi oběma sourozenci nepomohla ani otcova závěť. Z potenciálních 54 dědiců to byli právě pouze oni dva, kteří se stali vlastníky kolosálního rodinného majetku. Došlo k hašteření a střetům, přičemž Ali odmítl další financování sestřina nákladného života. Ta například v roce 2008 pozvala do Libreville Jermaina Jacksona (jednoho z bratrů Michaela Jacksona, pozn. red.). Cesta stála 478 900 amerických dolarů. Celkový dluh Pascaline u švýcarské půjčovny letadel Travcon byl přes osm a půl miliardy dolarů.

Vliv, kterému se v minulosti Pascaline do té doby těšila, následkem této anabáze ztratila. Bratr ji zcela odstřihl od veřejného života. Mohla tedy stát za jeho svržením ona? Mohla, ale zatím se k tomu nevyjádřila, nic v této souvislosti nenaznačil ani vůdce pučistů Nguema.

Korunu spletitým rodinným vztahům pak nasadila dcera Aliho Malika Bongo Pereira. Ta na sociálních sítích zveřejnila dopis, v němž blahopřeje novému vůdci země. Sama přitom předtím deklarovala touhu stát se prezidentkou. V její škodolibosti ale může hrát roli i to, že Ali nepřišel své dceři minulý rok na svatbu a místo toho si povídal s angolským prezidentem.

Špatné vztahy s kolonialisty

Generál Nguema v pondělí 4. září složil přísahu jako prozatímní prezident. Na jeho inauguraci se objevily davy jásajících civilistů, kterým generál slíbil, že po „svobodných a transparentních“ volbách jim vrátí moc. Neuvedl ale datum, kdy by mělo k takovému hlasování dojít.

https://twitter.com/BriceOligui/status/1698975984584659187?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1698975984584659187%7Ctwgr%5E022b3d23c07e87bbf9ba5f10c8385d01f959401a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.voxpot.cz%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D33627action%3Deditlang%3Dcsclassic-editor

Jeho veřejné vystoupení probíhalo ve francouzštině, což je oficiální jazyk Gabonu. Naopak video z domácího vězení od svrženého Aliho bylo v angličtině.

„Posílám zprávu všem přátelům, které máme po celém světě, aby udělali nějaký rámus. Udělejte nějaký rámus,“ naléhá v něm. Zvolený jazyk možná odkazuje ke skutečnosti, že tato západoafrická země vstoupila do Commonwealthu. Jasně ale ilustruje napjaté vztahy s bývalou koloniální mocností Francií.

[infobox id=”3″]

Po získání nezávislosti v roce 1960 s ní nadále udržoval úzké kontakty právě Omar Bongo. I když tehdy jako Albert-Bernard Bongo, jméno si totiž změnil až po konverzi k islámu roku 1973. Rodina Bongo pak díky Francii vstoupila do vedoucích pozic. Po smrti prvního prezidenta Gabonu dosadila Paříž do čela Omara, kterého dobře znala a který se bývalé koloniální mocnosti hodil.

Poslechněte si také náš podcast: PULS | Nejdřív Súdán, teď Niger. Co se to děje v nestabilním Sahelu?

Do země vstoupily francouzské těžařské společnosti a peníze proudily do státní kasy, kterou Bongo spravoval jako soukromý majetek. Díky tomu se těšil podpoře ve Francii, ale kromě jeho paláce vypadal celý Gabon jako zanedbaná vesnice.

Až do 90. let sloužila tato africká země jako základna pro francouzské operace v regionu. Jenže časem se Omar proměnil ve stárnoucího autokrata a ropné zisky začaly klesat. Následně převzal post Ali. Tomu ale scházelo otcovo charisma i dobré vztahy s politiky v Paříži.

Spřátelit se nedokázal ani s nynějším prezidentem Francie Emmanuelem Macronem. Ten byl na návštěvě Gabonu letos v březnu a podle svého vyjádření jen a pouze kvůli debatě o zachování deštných pralesů. Večeři s Alim beze slova opustil.

Gabonský deštný prales / Foto: Shutterstock

Navíc soudy ve Francii prošetřují, jak rodina Bongo získala luxusní domy a majetek v hodnotě 85 milionů eur. Podezřelí jsou z nepoctivého nákupu 33 nemovitostí v pařížském regionu a 11 na francouzské Riviéře. Podle posledního rozhodnutí pařížského odvolacího soudu z února 2022 byla aktiva nabyta „podvodně“. Ali věřil, že celou kauzu organizuje Elysejský palác.

Převrat také podtrhává problémy, kterým Francie na kontinentu čelí. Osm jejích bývalých kolonií v západní a střední Africe padlo v posledních třech letech do rukou vojenských vůdců. Každý puč pak přinesl i vlnu protifrancouzských nálad.

Čtěte také: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

Nicméně pro podnikání v Gabonu zůstává vše při starém. Ihned po převratu si Nguema pozval více než 200 byznysmenů a ujistil je, že obchod běží dál. „Chceme ujistit všechny dárce a rozvojové partnery, stejně jako věřitele státu, že budou přijata veškerá opatření, která zaručí plnění vnějších a vnitřních závazků naší země,“ řekl vojenský mluvčí z paláce.

Jedním z příkladů je Eramet, francouzská nadnárodní společnost specializující se na těžbu manganu, která během puče zastavila svou činnost, ale hned následující den ji obnovila.

Svržení Aliho Bonga mnohé překvapilo. Vůdci junty použili k ospravedlnění převratu jasně zmanipulované volby. Každopádně situace vypadá spíše jako palácová revoluce než skutečná politická změna.

Témata: Afrika, Francie, Gabon, Prezident, puč