Konflikty

06. 06. 2024, 16:17

„Peklo na zemi.“ Další masakr desítek civilistů připomíná tragédii v Súdánu

Filip Brychta

Vojáci na korbě auta ve státě Abyei, který má zvláštní administrativní status. Pořízeno v roce 2010 před vznikem Jižního Súdánu / Zdroj: U.S. Institute of Peace / Flickr / CC BY-NC 2.0

V Súdánu pozabíjeli vojáci jedné z válčících stran desítky civilistů. Jde o další masakr v déle než rok trvajícím konfliktu, kterému se přezdívá „zapomenutá válka“. Země zažívá humanitární katastrofu neuvěřitelného rozměru, místní mají hlad a svět hledí jinam.

Na videu, které natočil jeden z vojáků Sil rychlé podpory (RSF), střílejí ozbrojenci z kulometů na pick-upech. Míří na blízkou súdánskou vesnici Wad al-Noura. Autor videa to vysvětluje tím, že vesničané zatopili cestu, aby ztížili průjezd vojenských vozidel.

Marný pokus civilistů vyhnout se řádění jedné ze stran konfliktu skončil smrtí desítek z nich. Zprávy o počtu obětí se ale liší. Některé zdroje uvádějí, že jich je více než sto. Na obrázku, který pořídil jeden z místních, je vidět asi 50 až 55 těl.

Místní natáčeli také sběr mrtvých v ulicích a jejich pohřbívání do masových hrobů. Vojáci RSF krom zabíjení také rabovali a kradli vozidla. Celý útok se odehrál bez jakéhokoli boje. Nepřítel, tedy Súdánské ozbrojené síly (SAF), v blízkosti vesnice nebyl.

Boj o moc mezi dvěma muži je ale veden na život a na smrt – jakákoli mírová dohoda se proto jeví jako velmi nereálná.

Nejbližší známé pozice SAF se podle novinářů pokrývajících súdánskou válku nacházejí asi 30 až 50 kilometrů od místa masakru. Jediné obydlí kontrolované SAF v tomto regionu je pak vzdáleno 60 kilometrů – to vše naznačuje, že útok byl opravdu zaměřen na civilisty, nikoli na vojáky.

Čtěte také: Nejhorší humanitární noční můra dnešní doby. V přehlíženém Súdánu panuje peklo

Jde tak o další ohavný čin, který se v tomto brutálním konfliktu odehrál. Podle amerických odhadů v něm od dubna minulého roku zemřelo až 150 tisíc lidí. Dalších devět milionů osob boje vyhnaly z jejich domovů –  Súdán podle OSN čelí největší vysídlovací krizi na světě.

Situace je horší každým dnem

Válka v Súdánu začala 15. dubna 2023, kdy v ulicích hlavního města Chartúm vypukla střelba mezi RSF, které vede Muhammad Hamdanem Dagal, a pravidelnou armádou země SAF pod vedením Abd al-Fattáha al-Burhána.

Jen málo lidí tehdy očekávalo, že válka bude trvat tak dlouho. Boj o moc mezi těmito dvěma muži je ale veden na život a na smrt – jakákoli mírová dohoda se proto jeví jako velmi nereálná.

Od začátku bojů se konflikt rychle rozšířil za hranice Chartúmu a svou destrukcí zemi ochromil. Jedna z nejhorších situací panuje v Dárfúru, kde se podle Human Right Watch odehrává genocida. RSF a jejich arabští spojenci se tam dopouštějí etnických čistek a zločinů proti lidskosti na Masalitech a nearabských komunitách.

V Dárfúru se totiž probudili démoni z minulosti. Právě tam se odehrála první genocida 21. století v roce 2003 a etnické napětí z oblasti nikdy nezmizelo. Nyní v regionu příslušníci RSF vraždí hlavně muže a chlapce. Chytají je dokonce, když se snaží uprchnout do sousedního Čadu. Podle běženců je bez váhání zabíjejí – někdy tak, že je polijí benzínem a zaživa zapálí.

Celou katastrofu pak prohlubuje světový nezájem. „Světové vlády, Africká unie a OSN musí okamžitě jednat, aby ochránily civilisty,“ naléhá ředitelka Human Rights Watch Tirana Hassan. Minulost by podle ní měla sloužit jako varování předtím co přijde, pokud se nic neudělá.

Jenže válka v Súdánu jen stěží získává tolik pozornosti jako konflikty v Ukrajině a Gaze. Má ale také globální důsledky. 

Humanitární katastrofa dávno není na spadnutí, dochází k ní již v neuvěřitelném měřítku

Evropa by se měla obávat možného vzestupu počtu uprchlíků, protože okolní země přestávají situaci zvládat. Americké zpravodajské služby varují, že Súdán, kde neplatí zákony, by se mohl stát útočištěm pro „teroristické a zločinecké sítě“.

A svůj kus se v Súdánu snaží získat i světové a regionální mocnosti.Rusové tam operují s wagnerovci, kteří se nově nazývají Africa Corps – ztížit se jim to snaží ukrajinské speciální jednotky. Strany konfliktu jsou podporovány vnějšími aktéry jako jsou Spojené arabské emiráty, Írán, Saudská Arábie a další.

Rada bezpečnosti OSN schválila pouze jedinou rezoluci, která jenom vyzvala k dočasnému zastavení nepřátelských akcí během měsíce ramadánu. Na roční výročí války uspořádal francouzský prezident Emmanuel Macron konferenci, kde se lídři různých zemí světa rozhodli „mobilizovat více než dvě miliardy eur“. Do Súdánu se ale nejspíš hrne mnohem více peněz na to, aby válka pokračovala dál, než na snahy o její ukončení a pomoc lidem.

Humanitární katastrofa přitom dávno není na spadnutí, dochází k ní již v neuvěřitelném měřítku. Asi polovina populace Súdánu – 25 milionů lidí – potřebuje humanitární pomoc. Podle předpovědí zemře nejspíš dva a půl milionu lidí hladem, zatímco 18 milionů už nyní čelí akutnímu nedostatku potravin. Z toho akutní podvýživou trpí čtyři miliony dětí.

Zejména v Dárfúru pak RSF demoluje obydlí komunit a nyní probíhá bitva o hlavní město regionu al-Fášir. Tam se ukrývají tisíce uprchlíků a zhoršující se situace je popisována jako „peklo na zemi“.

Hrozí také přelití války za hranice Súdánu, což by znamenalo další velkou válku na africkém kontinentu. Zatím je ale svět víceméně k utrpení místních slepý a nechává nastupující mocnosti vyzkoušet si, co vše lze v podobných konfliktech dělat.