Benátky v příštím roce zdvojnásobí počet dní, kdy budou od návštěvníků vybírat vstupné. Tamní starosta Luigi Brugnaro doufá, že tento krok odradí alespoň část turistů.
Projít se po Náměstí svatého Marka, dát si italské espresso v některé z kaváren nebo jen tak pozorovat gondoly. Za tím každý rok přijede do Benátek několik milionů turistů.
Společně s nimi ale dorazí také různé nešvary, které jsou spojené s nadměrným zájmem návštěvníků.
Neustálý hluk, přeplněné uličky, fronty nebo znečištění… Ze symbolu italského dolce vita se postupně stala spíš noční můra tamních obyvatel.
Benátky proto už léta hledají různé cesty, jak se vyrovnat s přílišným náporem turistů a částečně ulevit strousedlíkům. Starosta města Luigi Brugnaro nyní oznámil, že zdvojnásobí počet dnů, kdy se vybírá vstupné do historického centra.
Podle jeho slov tak chce odradit alespoň část návštěvníků, aby Benátky dostaly „respekt, který si zaslouží“.
Čtěte také: Pistolky na vodu a hon na čarodějnice. Jak Barcelona bojuje proti nadměrnému turismu
Benátská radnice rozhodla, že poplatek se bude platit každý pátek, sobotu a neděli nebo také během svátků, v období od 18. dubna do 27. července. Celkem tedy 54 dnů, doplňuje server BBC.
V praxi to znamená, že všichni návštěvníci si musí stáhnout QR kód, který pak mohou případně ukázat kontrolorům. Ti je mohou o potvrzení namátkově požádat.
Lidé, kteří si svou návštěvu zarezervují s dostatečným předstihem, zaplatí pět euro. Pokud rezervaci provedou jen čtyři dny před příjezdem, zaplatí už deset eur.
Benátky tento systém poprvé spustily letos na jaře. Během celkem devětadvaceti dnů – většinou víkendů nebo svátků – museli turisté za vstup do historického centra zaplatit.
Poplatek naopak nemusí platit lidé, kteří se ve městě ubytují. Výjimku pak také mají obyvatelé Benátska, studenti, kteří ve městě chodí do školy, nebo lidé, kteří tam přijedou na návštěvu příbuzných.
Starosta Brugnaro se nijak netají tím, že poplatek je zaměřen především na lidi, kteří město navštíví jen na skok. A to třeba na palubě velkých výletních lodí, které přispívají k znečištění tamního životního prostředí.
Podle starosty je opatření „prvním krokem“ na cestě, jak zvládat nápor návštěvníků.
Tamní radnice přitom nedávno dostala varování: UNESCO městu pohrozilo, že ho zařadí na seznam ohrožených památek, a to hlavně kvůli dopadům masového turismu.