Chcete být v kurzu a vědět, o čem se ve světě horlivě diskutuje? Pak by vám rozhodně neměly uniknout naše tipy na nejlepší podcasty uplynulého roku. Ve výběru jsme se zaměřili na ty, které nejedou na vlně mainstreamu, o to víc stojí za poslech.
Podcasty v posledních letech nabírají na popularitě jak v Česku, tak v zahraničí. Jedná se totiž o výborné propojení zábavy se vzděláváním. Můžete se do nich zaposlouchat při řízení auta nebo v okamžiku, kdy třeba chcete mít jen zavřené oči. Redaktoři Voxpotu pro vás vybrali podcasty, které vám přinesou vhled do nové problematiky i spoustu emocí.
Nechte se v pořadu CNN provázet americkou zahraniční korespondentkou Clarissou Ward po válečných regionech. Nebo se vraťte se ve fiktivním podcastu zpět do roku 1919 a sledujte osud americké první dámy.
Tip od Filipa Brychty
Tug of War (CNN)
Hlavní mezinárodní korespondentka CNN Clarissa Ward a její tým zavedl posluchače do konfliktních míst a momentů, kdy se psala historie. Není ale potřeba se bát přílišných dat a faktů, které začnou nudit. Vše je podáno velice lidsky a skrze příběhy místních. Osobně jsem při tom všem měl pocit, jako bych byl s novinářkou přímo na místě. Jelikož poslouchám zejména u domácích prací a podobně, musel jsem často všeho nechat a prožívat situaci spolu s respondenty. Neuvěřitelně emotivní podcast.
Link: https://edition.cnn.com/audio/podcasts/tug-of-war
Tip od Mahuleny Kopecké
Edith! (QCODE, Crooked Media)
Když prezident Woodrow Wilson dostal v roce 1919 infarkt, jeho manželka Edith využila situace a nikomu o tom neřekla. Skoro rok pak vykonávala všechny politické aktivity místo něj. Podepisovala dokumenty, rozplétala mezinárodní incidenty a bojovala s Wilsonovými nepřáteli.
Osmidílný podcast Edith! balancuje mezi fikcí a historickými fakty a ukazuje, jak to bylo s neoficiální první prezidentkou USA. Wilsonovu manželku namluvila Rosamund Pike, která je jako Edith vtipná, sarkastická a upřímná. „Byla jsem vlastenec, který pomohl udržet stát pohromadě, zatímco prezident si šel trochu zdřímnout,“ poznamenává Edith.
Vtipem mi Edith! lehce připomínala humor, jaký najdeme třeba v seriálu Veep. Podobně se tu kombinovaly mocenské hry, intriky a humor. Líbilo se mi vidět emancipovanou a sebevědomou ženskou protagonistku, které příběh dává dost svobody a prostoru být zápornou postavou, a to ze své vůle. A vlastně mi pak ani nevadilo, že je Edith! historicky nejspíš velmi nepřesná – to je totiž zcela přiznané už od začátku.
Link: https://qcodemedia.com/edith
Tip od Evy Čeplové
V Tranzu (Youtobe)
Ojedinělý a netradiční podcast Lenky Králové – ženy, jež prošla tranzicí. Nyní se o svůj příběh dělí s ostatními sledujícími. Ve většině videí však Lenka zpovídá různorodé hosty, které spojuje nějaká vazba na transgender komunitu. Jedná se tedy o lidi, kteří přímo prošli změnou pohlaví, nebo s poruchou sexuální identity bojovalo jejich dítě, případně jsou na tuto problematiku odborníky. Mezi nimi se občas objevují i politici, jež se problematikou sexuálních menšin zabývají kupříkladu na půdě Parlamentu ČR.
V podcastu hosté nejčastěji popisují strasti a pocity člověka trpícího poruchou sexuální identity a jeho cestu za vysněným pohlavním. Ta je v českých podmínkách mnohdy dlážděná předsudky i byrokratickými překážkami. Na konci této trnité cesty se však zrodí nový člověk, jemuž se otevírá doposud nepoznaná životní etapa. To, jakým způsobem je česká společnost připravena přijímat lidi s transsexuální minulostí, je rovněž jedním z pravidelných témat podcastu.
Link: https://www.youtube.com/c/VTranzu
Tip od Kláry Votavové:
Paris Marx: Tech Won’t Save Us
Kanadský socialistický autor ve svém podcastu kritizuje dominantní ideologii Silicon Valley. Totiž představu, že na veškeré problémy lidstva existuje technologické řešení, které je objektivně správné a zcela odtržené od politické ideologie a vlastnictví. V podcastu se se svými hosty rovněž snaží navrhovat, jak by mohla vypadat demokratičtější technologie.
Podcast Tech Won’t Save Us vychází každý týden a má zhruba hodinovou stopáž. Mezi dosud pokrytá témata patří například: Metaverse a jeho nebezpečí, odbory v Amazonu, práva platformových pracovníků od Indie po Brazílii, chytrá města a jejich neviditelná infrastruktura nebo podmínky dělníků, kteří v Číně vyrábějí iPhony. Podcast se také zaměřuje na kořeny libertariánské ideologie Silicon Valley a na dystopickou i utopickou literaturu. Jeho silnou stránkou je široký geografický i tematický záběr a výběr hostů.
Link: https://podcasts.apple.com/us/podcast/tech-wont-save-us/id1507621076
Tip od Vojtěcha Boháče:
Global Dispatches
S párměsíčním odchodem od smartphonu se mi těžko daří stíhat i dřívější “must have” jako Global News Podcast z dílny BBC nebo Čto slučilos na Meduze. Když se ale najde čas, snažím se je doplňovat například podcastem Global Dispatches od Marka Leona Goldberga. Je to pohled na aktuální témata, který jde často mimo hlavní proud. V jednom díle se mu s hosty daří propojovat témata jako klima, gender a bezpečnost, jindy se ponoří do čínského policy makingu v otázkách mezinárodní politiky nebo představí svět, ve kterém klimatická změna způsobuje mimo větší pozornost médií hladomor na Madagaskaru. Když chcete být o něco chytřejší a vidět svět z neobvyklých perspektiv, sem se určitě vyplatí sáhnout.