
Žádní migranti, žádné interrupce, méně vodky a hlavně hodně ruských dětí. Snaživý gubernátor severoruské Vologdské oblasti má s regionem závratné ambice: přebudovat ho na mravní „pevnost“ země.
Krajina jezer, lesů, rozlehlých klášterních komplexů i brána na tajuplný ruský sever. Zhruba takové asociace se ještě nedávno vybavily běžnému Rusovi při zmínce Vologdské oblasti.
To se však před pár měsíci rapidně změnilo a dnes plní region zhruba pět set kilometrů severně od Moskvy stránky ruského tisku.
Zásluhu na tom má nový ambiciózní gubernátor Georgij Filimonov. Ten si za půl roku v čele tamní administrativy vysloužil nepsaný podtitul: gubernátor, jakého Rusko ještě nevidělo.
Za přítomnosti kamer líbá kříže a pravoslavné ikony a jeho pracovnu zdobí portréty tyranů Stalina či šéfa sovětské tajné policie NKVD Lavrentije Beriji. Hollywoodské filmy považuje za zbraň hromadného ničení, vysmívá se feminismu, opěvuje „čistý ruský“ genofond a volá po návratu k tradičním hodnotám a ultrakonzervatismu.
V něm chce zjevně coby hlavní správce Vologdské oblasti předběhnout všechny ostatní regiony včetně Kremlu. Jeho cílem, jak hrdě hlásá, je „znovuzrození velkého ruského severu“.
Jak ho dosáhnout? Na to má jasný recept: žádná práce migrantům, zavedení antipotratové politiky nebo výrazné omezení prodeje alkoholu. K tomu přidejme odhalení Stalinovy sochy a vytvoření mládežnické organizace „opričníků“ a obrázek novodobé pravoslavné despocie se stalinistickým nádechem je skoro hotov.
Čtyřiačtyřicetiletý politik, který předtím působil jako zástupce šéfa Moskevské oblasti, byl Kremlem vyslán na sever v roce 2023. O rok později uspěl v tamních regionálních volbách a usedl v gubernátorském křesle. Do konkrétnějších kroků se však pustil až letos, čímž se rázem proslavil po celém Rusku.
Vologdská oblast

Rozkládá se na 145,7 tisících kilometrech čtverečních, tedy na území dvakrát větším než Česká republika. Podle sčítání lidu z roku 2010 žilo v oblasti 1 136 717 obyvatel. Správním centrem je starobylé město Vologda.
Začátkem února za vydatného potlesku tamních kněží prohlásil, že jeho region míří k úplnému zákazu interrupcí – navzdory celostátní legislativě, která je sice stále oklešťuje, avšak formálně nechává povolené.
Filimonov po sprše kritiky svá slova zmírnil a uznal, že téma vyžaduje hlubší diskuzi. Realita je však pro ženy temná už teď.
„Obvolala jsem všechny zdejší gynekologie a všude mi odpověděli, že interrupci na vyžádání neposkytují,“ svěřila se webu Sever Reality osmatřicetiletá Natalija z vologdského Čerepovce.
Její slova dokazuje i krátká sonda, zjišťující situaci ohledně interrupcí na tamních patnácti klinikách. Od všech přišla zamítavá odpověď.
Jedna z lékařek se následně Sever Reality svěřila, že v oblasti skutečně platí nepsaný zákaz těchto zákroků. Zdravotníci je ze strachu z případných pokut raději odmítají a zájemkyním tak nezbývá, než podstoupit přerušení těhotenství v jiném regionu. Cestovat stovky kilometrů daleko si však ne každá Ruska může dovolit.
S ničím takovým si excentrický gubernátor Filimonov hlavu neláme a místo toho zve ženy z okolních částí, aby přijely za odměnu 50 tisíc rublů porodit svého potomka do Vologdy. Chce tím dosáhnout lepší porodnosti v regionu i zvýšit zisky soukromým klinikám.
Prohibicí k vyšší porodnosti
Filimonův boj proti umělým potratům státní média příliš netematizují, ale boj za střízlivější ruský sever plní jejich stránky podstatně více. Od letošního března si mohou obyvatelé Vologdské oblasti během všedního dne koupit alkohol jen mezi polednem a druhou hodinou odpolední.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.