Planeta

04. 04. 2025, 08:37

Pichlavý byznys. V pašování sukulentů se „vyznamenali“ i Češi

Filip Brychta

Italský policista se zabavenými kaktusy | Foto: Carabinieri/Facebook
Italský policista se zabavenými kaktusy | Foto: Carabinieri/Facebook

Mimozemsky vyhlížející rostliny si umí poradit s nehostinnými podmínkami. Když ale dorazí člověk, je zle. Jak se ze sukulentů stal obří nelegální byznys?

Avrill Kaffer zrovna dokončil prodej a chystal se schovat si peníze. Zpoza křoví v tu chvíli vyskočil policista a zpovzdálí začaly blikat majáky. S namířenou pistolí rozkázal uniformovaný muž Kafferovi lehnout si na zem.

Policisté šli na jistotu. Překupník byl na zemi spoután a muži začali otevírat kartonové krabice. Našli v nich tisíce malých hnědých rostlin, tvarem připomínající noky.

Drogy? Ne, sukulenty rodu Conophytum, vykopané teprve nedávno a mířící na nelegální trh. Prodejce ale padl do léčky: kupující byl jihoafrický policista z Oddělení pro krádeže zásob a ohrožených druhů.

Jihoafričtí policisté zabavují sukulenty rodu Conophytum | Zdroj: South African Police Service
Jihoafričtí policisté zabavují sukulenty rodu Conophytum | Foto: South African Police Service

Zda sukulenty doputovaly zpět na místo, kde je sběrači nelegálně vykopali, není jisté. Za operací k dopadení Avrilla Kaffera stál totiž kapitán Karel Du Toit, který už v roce 2021 pro The New York Times přiznal, že on sám je „vášnivým obdivovatelem“ těchto zvláštních rostlin.

Obdivoval ale také jihoafrické randy. Na konci minulého roku Du Toit se svým kolegou stanuli před okresním soudem kvůli obvinění z podvodu, krádeže, maření výkonu úředního rozhodnutí, porušení zákona o cestovním ruchu a korupce. Du Toit se tak na nelegálním obchodu s ohroženými sukulenty nejspíš podílel.

Co jsou sukulenty

Jde o rostliny, které umí ve svém těle shromažďovat vodu umožňující jim přežít i velmi dlouhá období sucha. Název získaly z latinského slova succus (šťáva). Na světě jich existují tisíce druhů – téměř každý kaktus je sukulent, ale ne každý sukulent je kaktus.

Z Jihoafrické republiky (JAR) proudí rostliny i do Česka. Tuzemští milovníci květin přitom nejsou pouze koncoví zákazníci, ale i u nás známe případy pašování.

Před šesti lety byla v JAR zadržena dvojice Čechů: Jaromír Chvastek a Tomáš Malíř. Podle mluvčí prokuratury se u nich našlo 728 rostlin evidovaných jako chráněné, 89 zařazených mezi zranitelné, 105 evidovaných jako vzácné a deset vzácných „kriticky“.

Jihoafrický zpravodajský web News24 popisuje, že oba Češi byli součástí syndikátu, který v Kapsku sukulenty plenil. Chvastek s Malířem obdrželi tresty odnětí svobody na dva roky s odkladem na pět let.

Museli také zaplatit asi 1,6 milionu korun a opustit JAR, kam mají zapovězen návrat. O vyjádření tehdy Chvastka požádaly Lidové noviny, ale dotyčný se „k těmto nesmyslům“ odmítl vyjádřit.

Čeští sběratelé jsou notoricky známí.

Nejde o jediný případ českých pašeráků sukulentů. V roce 2005 byli přímo při sběru zatčeni jiní dva Češi, kteří si také vyslechli rozsudky. Jeden z nich byl v té době kurátorem pražské botanické zahrady.

Jak ve své knize Lovci kaktusů popisuje Jared Margulies, čeští sběratelé jsou notoricky známí nejen v Africe, ale také v Jižní Americe.

Margulies dokonce cituje vědce, podle kterého „na jednoho mexického terénního výzkumníka připadá dvacet Čechů“. Stěžoval si také, že když je popsán nový druh, německá a česká komunita už s ním obchoduje.

V Česku má sbírání sukulentů dlouhou tradici, datovanou až k botanikovi a novináři Alberto Vojtěchu Fričovi. Ten k nám začátkem dvacátého století přivezl druhy z Brazílie, Argentiny, Paraguaye a Mexika.

Malé rostliny, velké dopady

Nelegální sběr a prodej ohrožených sukulentů způsobuje zásadní problémy jihoafrické přírodě a kvůli vysoké poptávce také vzrůstá kriminalita.

„V malých komunitách, které nyní sukulenty sbírají, se jako platidlo často používají drogy,“ říká Voxpotu výzkumnice Emily Norma Kudze z Národního Jihoafrického institutu biodiverzity (SANBI).

„Kriminalizuje se mládež a rozbíjejí rodiny, protože její živitel často skončí za mřížemi,“ popisuje.

Neudržitelný sběr navíc znamená, že určité druhy rostlin zcela vymizí. „Příští generace tyto rostliny ve volné přírodě možná nikdy neuvidí,“ konstatuje Kudze.

Policejní pes Delta vycvičený k hledání sukulentů | Foto: South African Police Service
Policejní pes Delta vycvičený k hledání sukulentů | Foto: South African Police Service

Jihoafrické sukulenty jsou stále vyhledávanější a obchod s nimi roste. Jak černý trh funguje a kdo za ním stojí?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.