Bolí vás už oči z přílišného koukání na pohádky? Pusťte si podcast! Nabízíme několik tipů od osobností, které mají podle nás vytříbený vkus. A nebojte se, nejde o tvrdé zpravodajské poslechy, které zná každý, ale o propracovaná díla hodná vašich uší.
Podcasty nemusí být pouze o dlouhých rozhovorech a nekonečném povídání o všem a o ničem. Dokonce ani nemusí informovat o aktuálním dění. Lze se jejich prostřednictvím vydat třeba do smyšlených světů nebo do hlubokých vod nedořešených problémů společnosti. A pokud přece jen chcete chytat nejnovější trendy, najdete i takové.
Co tedy doporučují lidé, které Voxpot oslovil?
Damian Machaj
kreativní producent a režisér Story Lab Audio
Území ozvěn Anety Martínkové od Full Moon a Vinyla
Na podcastech nejvíc oceňuji vtahující vyprávění, důslednou dramaturgii a kvalitní sound design. Ty dlouhé rozhovorové neposlouchám. Když si vybírám, co si mám pustit, chci něco, co mě formálně překvapí. Často proto volím zahraniční série od produkcí jako Wondery, Novel, Crooked Media, Gimlet nebo od velkých mediálních domů, například NPR, BBC a New York Times.
Zvažoval jsem, co nyní z mého listu vytáhnout, a přitom mě mrzelo, že nedoporučím nic české nebo slovenské. A pak jsem si na poslední chvíli vzpomněl na ještě nedokončenou minisérii z naší kotliny, která mě úplně nadchla, a podle mě zapadla, což by neměla. Má z plánovaných čtyř epizod venku jen dvě, ale mám potvrzené, že další jsou po odmlce už na cestě. Je o české současné hudební scéně a o tom, jak ji ovlivňují společenská témata jako feminismus nebo představa o mužství. Skvěle pracuje s hudbou samotnou a vypravěčka elegantně naviguje hutným tokem informací. Výborný sound design. Chci víc!
Kryštof Stupka
mladý delegát ČR při OSN
High Low with EmRata od Sony Music Entertainment
Podcast zachycuje seberealizaci, kterou si Emily Ratajkowski prošla v poslední době. Možná ji znáte jako topmodelku nebo influencerku, tady se ale utvrzuje jako feministická ikona, thought-influencerka a výborná spisovatelka skvělé knížky a NYT bestselleru – My Body.
Ve svém podcastu hostovala epizody mimo jiné i s pop-culture a TikTok ikonami, jako jsou Ziwe nebo Julia Fox, se kterými mluvila o tom, jak být sama sebou, o patriarchátu, rasismu, o limitech maskulinity nebo také o psaní knih. Moje oblíbená témata, s nimiž se potýká, jsou právě feminismus nebo fighting the systém (boj proti systému). Sama se také hlouběji ponořuje do témat, jako jsou rovnost, chudoba a rychle rostoucí inflace, nemonogamie či jaké to je být virální bez souhlasu.
Epizody vycházejí dvakrát týdně, tak to zkuste.
Čtěte také: 5 let MeToo z 5 pohledů: Ani teď není společnost k sexuálnímu násilí dostatečně tvrdá
Dávid Tvrdoň
novinář, tvůrce technologického podcastu Klik
Persona: The French Deception od Wondery
Aj keď väčšinu môjho konzumu tvoria technologické a mediálne podcasty, snažím sa počúvať aj iné žánre. Dlho som si myslel, že najlepším podcastom roka bude pre mňa originál z dielne Spotify: Batman Unburied. Žáner fiktívnych podcastov je na vzostupe a Batman Unburied má výborný príbeh a spracovanie. No potom som si vypočul naratívny investigatívny podcast Persona: The French Deception z dielne štúdia Wondery (ktoré vlastní Amazon Music).
Čtěte také: „Hladověla jsem po moci.“ Anna Sorokin si vylhala život v luxusu i ve vězení
Dlhoročný novinár Evan Ratliff rozpráva príbeh francúzsko-izraelského podvodníka Gilberta Chikliho. Ten je považovaný za jedného z najväčších podvodníkov na svete. Preslávil sa vďaka podvodu známom ako falošný prezident. V rokoch 2005–2006 prehovoril zamestnancov z najmenej 20 spoločností, aby mu dali 38 miliónov eur. Chikliho neskôr v roku 2017 zadržali na Ukrajine a odsúdili za ďalšiu sériu podvodov. Podcast sleduje jeho príbeh s malou odbočkou k podvodom, ktoré inšpiroval, pričom niektoré z nich sa čiastočne odohrávali aj z Bratislavy.
Pavel Šplíchal
redaktor Alarmu a autor podcastu Kolaps
Rozpustilý*í od Káti a Ely
Motivací pro vznik podcastu byl v roce 2021 podle autorek Káti a Ely hlad po intersekcionální a antikapitalistické platformě současného feminismu. V roce 2022 vydaly zatím tři díly a samy odkazovaly především na potřebu udržitelnosti a smyslu jejich platformy pro ně samé. Přátelství je pro autorky důležitější než tvorba obsahu za každou cenu. I tři díly ale stojí za zmínku, zejména epizoda o neúspěchu, který může být osvobozující, ale „neměl by sloužit dementnímu kapitalismu“. Obsahuje všechno, proč je tento podcast unikátní a skvělý. Podvratnou formu, která zvysoka kašle na formální vážnost, běžně spojovanou s intelektualismem. Pak také osobní perspektivu dvou bytostí, které si jen tak povídají a zároveň dokážou využít pro popisu svých životů současnou teorii, intersekcionální analýzu a upřímný hate na kapitalistickou a patriarchální krutost. Snad bude podcast pokračovat i v dalším roce, klidně jen v udržitelném módu jedné epizody za pár měsíců.