Podcast

Globe Trotls #1 s Markem Galeottim: Když se Putin nepoučí jako Stalin, prohraje jako Hitler

Kdyby invazi od začátku neplánoval Putin, ale ruská armáda, vše by dnes vypadalo jinak. Jenže Putin dal v přesvědčení, že Ukrajinci nebudou bojovat, přednost "policejní operaci" a teď se musí rozhodnout mezi cestou Hitlera a Stalina. Co to znamená? A proč jsme doteď na Ukrajině neviděli bájné tanky T-14 Armata? O tom se bavíme s Markem Galeottim, britským odborníkem na ruskou mocenskou vertikálu, silové složky a organizovaný zločin.

Ruská invaze na Ukrajinu nebyla nevyhnutelná. Můžeme se vrátit zpět a hledat různé klíčové okamžiky, které k ní vedly. Mohlo to být v roce 2019, když bylo Ukrajině slíbeno že se stane členem NATO, i když ve skutečnosti nikdo neměl úmysl nechat do něj Ukrajinu vstoupit. Ukrajina dostala falešnou naději a Putin falešné obavy. Klíčových momentů bylo více. Historie nemá vždy jen jeden rozhodující okamžik, ale spoustu menších důvodů pro to, co se děje.

Putina mohla od invaze odradit jasnější demonstrace jednoty Západu na podporu Ukrajiny, vzkaz ministra obrany Šojgua do Kremlu s tím, že Rusko na válku není připravené nebo prostě lepší nálada v předvečer invaze. Nic z toho se však nestalo a Putin tak udělal osudovou chybu, kterou nyní ponese jak on, tak my všichni, říká v prvním díle podcastu Globe Trotls! britský expert na Rusko Mark Galeotti.

Kdyby tuto válku vedli generálové, začala by podle něj opravdu masivním bombardováním ze země i ze vzduchu. Šlo by o pečlivě a dobře připravený promyšlený manévr vzájemně se doplňujícími zbraněmi útočícími zpoza hranic. To je způsob, kterým se ruská armáda pohybuje: za přehradnou palbou dělostřelectva a vzdušných sil a také pečlivě plánuje každý pohyb.

Putin byl ale přesvědčený, že Ukrajinci nebudou za Ukrajinu bojovat a země se během chvíle prakticky zhroutí, armáda přijede zatknout ty, kteří stáli proti Rusku, ustaví novou vládu a všichni pokrčí rameny a smíří se s tím. To vedlo k dramatickým přešlapům Rusů na začátku války. Teď vidíme, že se generálové po neúspěchu první fáze snaží získat kontrolu nad operací, ale je to těžké – ztratili totiž výhodu a promarnili mnohé zdroje. Putin byl přesvědčený, že tahle válka bude krátká. Kyjev padne po dvou dnech a celá operace skončí za dva týdny. A teď je jasné že jim docházejí všechny nezbytné zásoby.

Říká se, že amatéři studují taktiku, profesionálové studují logistiku. To je to, co se děje s touto válkou. Je to jasným příkladem, že i ta nejsilnější armáda, pokud je použita způsobem, na který není připravena a trénována, může mít hrozné výsledky, tvrdí Mark Galeotti s tím, že i když válka zatím dopadá pro Rusko hrozně, nemusí to zdaleka znamenat, že prohraje.

Celý podcast i další audio formáty Voxpotu si můžete přehrát ve všech vašich oblíbených podcastových aplikacích, ať už je to SoundcloudApple Podcast nebo Spotify. Na další díly

Sledujte také naši reportáž z Kyjeva:

Témata: Armáda, GlobeTrotls!, Konflikty, Podcast, Rusko, Ukrajina, Velmocenská politika