Podcast

PULS | Odvaha Giséle Pelicot: Co dělá sexualizované násilí s našimi dušemi?

Francií hýbe otřesný případ sexualizovaného násilí: dlouhodobé masové zneužívání a znásilňování sedmdesátnice Giséle Pelicot. Kauza rezonuje i kvůli odvaze přeživší, která se rozhodla jít do veřejného soudního řízení. V Pulsu uslyšíte psycholožku Branislavu Marvánovou Vargovou a socioložku Blanku Nyklovou – dozvíte se, jaké dopady má sexualizované násilí na duši přeživších i jak se v tomto ohledu proměňuje přístup společnosti.

Upozorňujeme: Díl se zabývá sexualizovaným násilím, mimo jiné jeho dopady na přeživší. Zvažte prosím, jestli se na poslech takových rozhovorů cítíte. 

Letité zneužívání Giséle Pelicot zorchestroval a také se jej účastnil její, nyní už bývalý, manžel, který svou ženu uspával léky na spaní a následně ženu znásilňoval – zcela bez jejího vědomí. A spolu s ním desítky dalších mužů všeho věku i profese. Svou spoluúčast odůvodnili mimo jiné tím, že si mysleli, že žena spánek předstírá, nebo že jim stačil „souhlas manžela“.

„Možnost účastnit se tohoto násilí se šířila v rámci on-line chatu s názvem Without Her Knowledge (Bez jejího vědomí). To velmi dobře podtrhuje jádro toho, o čem vlastně sexuální zneužívání nebo znásilnění je. Že je o zneužití kontroly a moci – nejde o sex jako takový. A to je důležité, aby rezonovalo,“ říká v Pulsu vedoucí Informačního a poradenského centra Rosa Branislava Marvánová Vargová.

Poslechněte si také: PULS | Výbuchy celou noc, budovy srovnané se zemí. Bombardování Bejrútu očima reportérky

Podle posledního výzkumu Amnesty International z roku 2022 je v české společnosti stále čtyřicet procent lidí, kteří přeživším připisují spoluvinu na útoku. „Panuje nadále také představa, že ke znásilnění nejčastěji dochází mimo vztah,“ poukazuje socioložka Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

„Ale zároveň vidíme posun pozitivním směrem – společnost se ve svém vnímání sexualizovaného násilí přibližuje realitě,“ podotýká expertka s tím, že souvislost lze připsat tomu, že se o tomto tématu vede větší debata. „Svou relativně velkou roli sehrálo určitě hnutí MeToo i určitá globalizace, kterou představují sociální sítě.“

Jaké dopady má na duši přeživších sexualizované násilí? Mění se vnímání toho, co znamený být „přeživší nebo přeživším”? Jestli je přístup Gisele Pelicot ojedinělý – jaký je ten běžný? A co můžeme dělat špatně, i když s dobrým úmyslem? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Giséle Pelicot, sexualizované násilí, Francie