Podcast

Prompt | HAL se nekoná, říká o umělé inteligenci Kašpárek

V aktuálním díle podcastu Prompt jsme se ponořili do světa praktického využití umělé inteligence. Naším hostem byl Michal Kašpárek, editor datového týmu Českého rozhlasu, který se podělil o své zkušenosti s AI nástroji v každodenní práci.

V pátém díle podcastu Prompt jsme se zaměřili na praktické využití umělé inteligence, od generování textů až po její roli v redakční práci. Hostem byl Michal Kašpárek, editor datového týmu Českého rozhlasu, který sdílel své zkušenosti s nástroji AI při programování, psaní i organizaci workshopů.

„Hodně lidí si pořád myslí, že ty nástroje někde uvnitř mají uspořádanou kartotéku, protože je to prostě umělá inteligence. Šedesát let nám populární kultura říkala, že až přijde umělá inteligence, tak bude fungovat jako třeba HAL 9000 ve Vesmírné odyseji: bude mít přehled úplně o všem a nepůjde přechytračit. Zrovna ty velké jazykové modely, které generují text, takhle prostě nefungují,“ připomíná Kašpárek.

Jak může AI pomoci novinářstvu, při programování nebo běžných uživatelských činnostech? Kašpárek vysvětluje, jak velké jazykové modely analyzují texty, generují obsah nebo zjednodušují rutinní úkoly.

Diskutovali jsme také o etických otázkách spojených s používáním AI a vyhýbání se problémům při práci s velkými datovými sadami. Zjistíte, proč je důležité mít od umělé inteligence realistická očekávání, i jak si poradit s jejími „halucinacemi“.

Na závěr nechybí ani tradiční generovaný hudební banger – tentokrát je o chytání pávů a nedoporučujeme ho pouštět dětem.

Prompt je podcast Voxpotu o umělé inteligenci a otázkách, které ji obklopují. Můžete ho kromě našeho webu nejsnáze odebírat také na kanálech jako jsou Spotify, Apple Podcasts, PocketCasts nebo v jakékoliv vaší oblíbené podcastové aplikaci pomocí RSS feedu našeho účtu na platformě Transistor.

Témata: Prompt, AI, Etika, Média, Podcast, Umělá inteligence