„V tuto chvíli čelí Spojené království podle mého vícero výzvám, ostatně stejně jako mnoho jiných zemí včetně Česka. Jednou z nich je zcela jistě pokračující ruská agrese na Ukrajině. To je pro nás zásadní téma, které má na Británii dopad – ať už jde o energetickou bezpečnost, nebo další problémy. Pak také řešíme, což spolu souvisí, i vysokou inflaci, kterou sledujeme i v jiných částech Evropy,“ vyjmenovává v Pulsu britský velvyslanec Matt Field.
Velká Británie v tuto chvíli vyhlíží rok 2024. „A to jako ‚ten lepší‘ – ekonomicky, snad i politicky a také co se některých zahraničněpolitických otázek týče,“ říká velvyslanec. Právě příští rok čekají Spojené království parlamentní volby, v nichž podle průzkumech v tuto chvíli vedou opoziční labouristé. Podle Fielda lze k volbám ze zkušenosti s posledními hlasováními říct jen jedno: je dost těžké předvídat jejich výsledek.
Poslechněte si také: PULS | Švédsko v krizi identity. Krajní pravice převlékla islamofobii za liberální hodnoty
„Nemáme tušení, jak ty volby dopadnou. Mým úkolem jako britského státního úředníka je implementovat vládní politiku. Pokud dojde ke změně, a já už jsem změnu vlády zažil, pak budeme implementovat i zákonně schválenou politiku nové vlády,“ konstatuje Field.
V Pulsu velvyslanec mluví mimo jiné i o klimatické a lidskoprávní politice Spojeného království. „Sami jsme si vytyčili opravdu náročné klimatické cíle – naplníme z nich většinu. Mnohem raději bych si kladl vysoké cíle a většinu z nich splnil, než cíle nízké, které bych splnil všechny,“ říká v epizodě Matt Field.
Jak je to s posouváním klimatických milníků? Dá se Británii v klimatické otázce důvěřovat? Jak jsou na tom vztahy s Českem? Je Spojené království pořád relevantní? A co říká velvyslanec k brexitu? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.