Co v Rozárii Haškovcové naposledy vyvolalo klimatickou úzkost? „Minulý víkend. Ta šílená tepla jsou takovým palčivým důkazem toho, že klimatické změny už nejsou jen ‚grafy‘. Na vlastní kůži zažíváme, že se ‚to‘ opravdu děje,“ říká v Pulsu environmentální aktivistka a influencerka (na Instagramu jako @shluk.bunek).
„Termíny ‚klimatická úzkost‘ a ‚environmentální žal‘ vnímám podobně – obecně se enviro problémy těžko chápou odděleně, jedno přece jen souvisí s druhým. Na mě ale doléhá spíše environmentální úzkost, hodně mě třeba trápí vidět v přírodě odpadky. Jsem naštvaná a frustrovaná, když vidím lidi, kteří se k přírodě chovají naprosto neohleduplně,“ popisuje své pocity Haškovcová.
Poslechněte si také: PULS | Svědectví lékaře po návratu z Gazy: „Je to smrt a destrukce“
Klinický psycholog Adam Suchý v Pulsu zase vysvětluje, proč tyto stavy nepředstavují „diagnózu“: „Kdyby ano, byly by pak vztažené jen na jednotlivce – začalo by se říkat, že je problém v té osobě, ne v prostředí. V tomto případě je ale nemoc zdravou reakcí na nemocné prostředí.“
Koho se vlastně klimatická úzkost týká nejvíce? Jak si v takovém stavu pomoci? A je lepší mít informace, nebo na ně rezignovat? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.