„Nejdříve Imamoğluovi zrušili diplom, pak ho spojili s rozsáhlou korupční kauzou v Istanbulu. Ale víte, ona je to zcela zřejmá taktika. Pokud by šlo jen o korupci, proč by mu odebrali diplom? To přece vůbec nebylo nutné. Mnoho novinářů v Turecku i v zahraničí se proto shoduje, že se prezident Recep Tayyip Erdoğan chce zbavit svého hlavního rivala,“ říká v Pulsu politolog Ulusoy.
Další prezidentské volby čekají Turecko až v roce 2028. Co tedy přimělo tureckého lídra k tomu, aby se už nyní začal zbavovat opozice? „Na syrské frontě má momentálně vcelku bezpečnou pozici, udržuje dobré vztahy s Donaldem Trumpem a v souvislosti s válkou na Ukrajině dokázal do určité míry ovlivnit Evropany. Možná má tedy za to, že je pro takový krok momentálně nejvhodnější chvíle,“ myslí si odborník z Istanbulské univerzity.
Poslouchejte také: PULS | Přímo z Ukrajiny: „Vede se tu robotická válka“
Turecko se podle něj stále prezentuje jako stranický systém. „V praxi ale politická i soudní mašinérie vytváří obrovský tlak na opozici, která je zahnaná do kouta a má jen velmi omezené možnosti,“ vysvětluje Kivanç Ulusoy. „Pořád mám ale za to, že tuto současnou situaci Erdoğan nepotřeboval – mohl dál pokračovat v tom, co dělal doteď, nebo třeba odejít do politického důchodu. Tahle politická zvířata ale sama od sebe neodcházejí. Tihle lidé vyčkají až do konce.“
Jak to bude s prezidentskými volbami, které se mají konat v roce 2028? Mají současné protesty budoucnost? V jakém stavu je turecká demokracie? A jak vysoké podpoře se těší Recep Tayyip Erdoğan? Pusťte si novou epizodu také buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.
Foto: sefayildirim / Shutterstock