8. března, na Mezinárodní den žen, otevřela organizace Aborcyjny Dream Team „interrupční kliniku“ Abotak, která lidem poskytuje podporu, bezpečné místo i osvětu o reprodukční spravedlnosti.
„Není to klinika v pravém slova smyslu. V Polsku je nelegální a kriminalizovaná přímá pomoc s interrupcemi a jejich vykonání na druhé osobě,“ říká v Pulsu Eva Ptašková, českopolská aktivistka zabývající se reprodukčními právy.
Poslouchejte také: PULS | Erdoğan jen tak neodejde. Je Turecko ještě demokracie?
„Můžeme se těšit na dlouhé měsíce šikany ze strany konzervativních organizací – což se ostatně bohužel už děje. V den otevření Abotak na místo protestující vylili červenou barvu a od té doby se tam velmi často objevují s nápisy jako ‚Abortion macht frei‘ nebo fotografiemi potracených plodů. Dělají lidem, kteří tam chodí, strašné peklo,“ vysvětluje členka iniciativ Ciocia Czesia a Abortion Support Alliance Prague (ASAP).
Aktivistické organizace v Polsku byly podle Ptaškové v posledních letech v souvislosti s reprodukčními právy nuceny vzít věci do svých rukou. „Lidé se o sebe teď musí postarat sami. Na jednu stranu to zní hrozně – stát je v tom nechal. Na druhou to ale může být velmi posilující a byla by škoda takového narativu nevyužít,“ podotýká v podcastu.
Má strana Právo a spravedlnost stále v Polsku vliv? Jaká v zemi vlastně panuje kolem práva na interrupci situace? Říká české Hnutí pro život pravdu? Jak vypadá přeshraniční interrupční pomoc mezi Polskem a Českem? Pusťte si novou epizodu také buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.