Podcast

PULS | I Evropa by potřebovala dekolonizaci. Ve vztahu k Africe zaspala

Že Čína a Rusko utužují svůj vliv na africkém kontinentu, víme. Jak je na tom ale Evropa? A jak Česko? I o tom je nový díl Pulsu, ve kterém mluví reportér Voxpotu Filip Brychta o své cestě do Zambie. A také o tom, co si vlastně EU od spolupráce se zeměmi afrického kontinentu slibuje a jak lidé (nejen v zemích subsaharské Afriky) Evropany vnímají.

Česká republika nyní v Zambii deleguje unijní projekt The Global Gateway, který má do zemí takzvaného globálního Jihu přivést investice ve výši 300 miliard eur. „Z toho 150 miliard eur poputuje do států na africkém kontinentu,“ upřesňuje v Pulsu reportér Filip Brychta.

„Evropa je v Zambii vnímaná dost ambivalentně. Pořád máme historii, která je s celou Afrikou propojená – stále nás vidí jako bývalé kolonialisty a ty, kteří se snaží s kontinentu vytěžit co nejvíc. Svět se ale mění, a zatímco význam Evropy klesá, ten africký roste. Pro Afričany jsou tyto změny pozitivní, skrze ně dokázali svoje partnery diverzifikovat,“ vysvětluje Brychta.

Poslechněte si také: PULS | Politická Eurovize. Jak Izrael využívá soutěž v popu?

V Pulsu reportér mluví o tom, jak lidé v Zambii vidí konkrétně Čechy. „Vnímají nás sice nejprve jako Evropany, ale když dojde na jednání, je pro ně důležité, že nejsme Britové, Francouzi a další bývalí kolonialisté. Na tom můžeme stavět, máme díky tomu lepší tvář,“ podotýká novinář.

Je Evropa na afrických zemích závislá? V čem zaostává za Čínou a Ruskem? Co znamená dekolonizace myšlení? A nepotřebovala by dekolonizačním procesem projít i Evropa? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Zambie, Dekolonizace, Evropa, EU, Afrika, Puls