Za rok 2023 měly jaderné mocnosti podle pondělní zprávy organizace International Campaign to Abolish Nuclear Weapons celkem investovat rekordních 91,4 miliardy dolarů do jaderného zbrojení. „Jde o substantivní nárůst. Máme devět jaderných států, z nichž všechny modernizují své jaderné arzenály,“ shrnuje v úvodu podcastu Michal Smetana, ředitel Peace Research Center Prague při Univerzitě Karlově.
V Pulsu vypichuje zejména aktivitu Spojených států, které do jaderného zbrojení investují zdaleka nejvíce: „USA se snaží o velmi komplexní modernizaci své jaderné triády. To znamená jaderných ponorek, mezikontinentálních balistických střel odpalovaných ze země a strategických bombardérů. Jde o programy skutečně komplexní a nákladné.“
Poslechněte si také: PULS | Ztrácí zábrany. Netanjahu je posedlý mocí, udělal by pro ni cokoliv
„Nacházíme se v situaci, která je z pohledu strategické stability – eufemisticky řečeno – nekomfortní. V zásadě jde o to, že architektura dlouhodobých smluv o kontrole zbrojení, na které jsme byli zvyklí od dob studené války, se postupně rozpadá. A to vede k mnohem menší přehlednosti. Zároveň sledujeme tři velké mocnosti, které se nacházejí v komplikovaném vztahu,“ vyjmenovává v podcastu Smetana.
Jaká ochranná opatření existují? Je v takovém systému prostor pro lidskou chybu? Co by vlastně mohlo přijít po vypuštění atomovky? Chřestí se – rétoricky – jadernými zbraněmi čím dál více? A jak jsou na tom debaty o odzbrojení? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.