„Zásadní problém Donalda Trumpa je, že všem slibuje všechno a nikdo si není jistý, co udělá,“ komentuje volby v úvodu debaty redaktorka Aktuálně.cz Dominika Perlínová. „Bude se nás týkat to, jak bude příští prezident nebo prezidentka přistupovat ke konfliktu na Ukrajině, i třeba cla, kterými Trump hrozí a které by mohly ovlivnit českou ekonomiku. Nervózní můžeme být z toho, jak silné nebo věrohodné bude NATO, i z toho, kde si bude Evropská unie hledat lepší a silnější partnery,“ dodává.
Poslechněte si také: PULS | Zaprodat feminismus. Jak vlády upevňují moc skrze prázdné buzzwords?
„S nepředvídatelností souhlasím. Stačí si vzpomenout na politiku Donalda Trumpa vůči Severní Koreji. Z roku na rok se proměnila z jaderných výhružek na vůbec první setkání amerického prezidenta s nejvyšším představitelem KLDR,“ připomíná bezpečnostní analytik Michal Smetana. Na druhou stranu tu je určitý vzorec. Nejzásadnější je u Donalda Trumpa odmítnutí institucí i multilateralismu jako přístupu k mezinárodní politice, stejně jako aplikace transakčního přístupu,“ popisuje ředitel výzkumného centra Peace Research Centre Prague.
„Nejdůležitější věcí bude nakonec to, že strategie Spojených států dlouhodobě ne že by nesledovala zájmy USA, ale sledovala je prostřednictvím dlouhodobé spolupráce a budování institucí a multilaterálních organizací. A Trump se – minimálně z toho, co víme – orientuje na rychlé a krátkodobé ‚wins‘ v transakčním přístupu s jednotlivými partnery. A to nakonec bude ten hlavní rozdíl,“ podotýká v Pulsu bezpečnostní analytik Vojtěch Bahenský z Institutu mezinárodních studií na FSV UK.
Jakým partnerem jsou Spojené státy Evropě? Co by bylo s pomocí Ukrajině, kdyby se do Bílého domu vrátil Donald Trump? Proměňuje se nějak silná podpora Izraele, nebo USA zůstávají jen u planých výhružek? A liší se přístup demokratů a republikánů k Číně? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.