Puls má novou adresu RSS Feedu, tak si ji uložte: https://feeds.transistor.fm/puls
Říkává se, že „ten či ta nemají vkus“. Je ale vůbec možné ho nemít?
„Záleží, jak si vkus definujeme. Podle toho, jak se ho snažíme rozebrat a prozkoumat my, to možné není. Vycházíme ze sociologické a antropologické perspektivy, která se na vkus dívá jako na projev kulturního podmínění i sociálního a ekonomického statutu. Takže ve chvíli, kdy žijeme ve společnost, není možné být bez vkusu,“ říká na úvod podcastu Marie Heřmanová, spoluautorka knihy Pravidla vkusu.
Poslechněte si také: PULS | Na olympiádu bez hidžábu. Proč jsou šátky ve Francii takové drama?
Tu s ní napsalo ještě odbornictvo Ondřej Špaček a Ludmila Wladyniak – a také antropolog Michael Lehečka, který je také hostem Pulsu. „V různých nikách může být za vkusné považováno to či ono. Nicméně bych řekl, že vkus je taková berlička, která nám pomáhá se vyznat v tom, jak se orientujeme ve světě ve vztahu k estetice, preferenčnosti a tak dál,“ poukazuje v rozhovoru antropolog.
Kdo rozhoduje o tom, co je vkusné? Jak se vkus globalizuje? Vybírají za nás algoritmy naše oblíbené písničky? A nejsme teď náchylní k tomu být stejní? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.