„Moc se mi líbilo, že je seriál natočený na jeden záběr. I když si myslím, že takový způsob zároveň mohl trochu omezit, jak do hloubky příběh půjde – chybí tam třeba pohledy žen, spolužáků a spolužaček a celková všudypřítomnost toho problému,“ říká v Pulsu výzkumnice Sîan Brooke k show Adolescent.
Seriál Netflixu by podle ní měl být vnímaný jako něco užitečného pro zahájení debaty. „Ta by ale měla být doplněna vždy i jinými zdroji a materiály,“ upozorňuje.
„Show uvažuje o misogynii jako o součásti širší společenské krize. Myslím si ale, že trochu opomíjí fakt, že dospívající kluci byli vždycky tak trochu misogynní, že? Není to nic nového – žádný internetový fenomén, no ne? Je mi skoro 32 a už na škole, kam jsem chodila, to bylo silně přítomné,“ připomíná odbornice.
Poslouchejte také: PULS | Mexiko se přihlásilo k feminismu. Odpovídá tomu ale i jeho politika?
Součástí „společenské krize“ je podle Brooke, která se věnuje online diskriminací a tím, jak technologie umocňují genderovou nerovnost, i určité „znovuobjevení“ misogynie.
„To hodně souvisí s online komunitami, s lidmi jako Andrew Tate, Joe Rogan nebo dokonce Elon Musk – podle toho, o jaké věkové skupině se bavíme. Mám pocit, že misogynie je zase ‚cool‘, že je znovu populární,“ myslí si výzkumnice.
Pro koho vlastně seriál Adolescence je? Je incel culture vůbec kultura, nebo něco jiného? Měli bychom mít k pachatelům genderově podmíněné násilí soucit? Co si dospívající myslí o ženách? A proč je potřeba, aby se proti misogynii začali ozývat hlavně muži? Pusťte si novou epizodu také buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.