Misogynie jako forma extremismu i jako „národní bezpečnostní hrozba“. Poslední týdny ukázaly, že se britské úřady hodlají zaměřit na nenávist k ženám mnohem pozorněji.
Plán britského ministerstva vnitra vychází z analýzy systému boje proti extremistickým ideologiím. „Mezi formy extremismu momentálně rezort plánuje zařadit i extrémní misogynii. Ministerstvo by se tak mělo zabývat nenávistí k ženám jako jedním z těchto ideologických směrů, který může vést k extremismu,“ shrnuje na úvod podcastu expertka z Konsentu.
Poslechněte si také: PULS | Ukrajina nechce Kursk držet ani pustit. Hodí se při vyjednávání
„Chápeme-li misogynii jako nenávist k ženám, která se projevuje třeba podněcováním k násilí a schvalováním znásilnění, a extremismus jako něco, co narušuje demokratické hodnoty a vyjadřuje se netolerancí a znovu podporou násilí – dokážu si představit, že to vede ke sdružování osob, nejčastěji mužů. Ti z různých důvodů nenávidí ženy a mají pocit, že tu nenávist musí manifestovat. Rozumím potom tomu, že takové jednání může být vnímáno jako forma extremismu. A je v tom případě potřeba se jím zabývat,“ říká v Pulsu Markéta Brabcová.
Kdo nejčastěji páchá násilí na ženách? Jaké nástroje máme v Česku k dispozici k regulaci misogynie? Co má s misogynií společného trend tradwives? A jakou roli v tom hrají influenceři z takzvané manosféry? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.