Podcast

PULS | Nekončí boje ani Hamás. Jaké jsou šance na příměří v Gaze?

Když se objevily zprávy o tom, že IDF zabila lídra Hamásu, chvíli je doprovázely i otázky, jestli smrt Jahjáa Sinvára povede i k ukončení krveprolití v Pásmu Gazy. Odpověď se dostavila rychle: ještě toho večera izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že smrtí Sinvára boje nekončí. Co jeho zabití znamená? Mají USA limitované možnosti zasáhnout? A jaké jsou šance na příměří? V Pulsu o tom mluví politolog Marek Čejka.

Jahjá Sinvár, lídr Hamásu a podle Izraele člověk, který naplánoval útok 7. října, zemřel minulý týden při zásahu izraelské armády. „Premiér Netanjahu deklaroval, že cílem izraelské operace v Gaze je zničení Hamásu,“ konstatuje politolog a publicista Marek Čejka v podcastu.

„Už v době druhé intifády používali Izraelci strategii cílených likvidací proti vůdcům Hamásu. Zničili tehdy celou jeho elitu, velkou část zakládající generace včetně duchovního vůdce. Ačkoliv ztráta vůdců Hamás zasáhla, dokázal se zregenerovat,“ poukazuje vyučující z MUNI.

Poslechněte si také: PULS | Ukrajinu čeká nejtěžší zima. Co víme o Zelenského plánu?

Sinvár před pár lety prohlásil, že „smrt rukou nepřítele by pro něj byl ten největší dar“.

„Jde o takový ten mučednický étos. A je pravda, že likvidace důležitých velitelů vede k tomu, že se z nich stávají ikonické postavy v kontextu těchto hnutí. Přežívá potom jejich mytická legenda,“ podotýká Čejka v Pulsu.

Proč je Sinvár známý jako obávaný lídr, který tvrdě zasahoval i proti palestinským kolaborantům? Jak Izrael vysvětluje blokádu humanitární pomoci i bombardování severu Gazy? Jak se smrt Sinvára podepíše na fungování Hamásu? Je na stole příměří? A jsou Američané ochotní přistoupit k důraznější akci – ne jen k „varovně zdviženému prstu“ směrem k Izraeli? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Libanon, Pásmo Gazy, Izrael, Puls