Podcast

PULS | Novinářka Donald: Každá emise se počítá. Planeta na naše účetní triky nenaletí

Krize, které nyní cloumají světem, nevznikly odděleně. Jsou na sebe napojené a ovlivňují se – a na různých úrovních a různou měrou ovlivňují i nás. I o tom je rozhovor s britskou novinářkou Rachel Donald, autorkou podcastu Planet: Critical, která se věnuje zejména environmentálním a klimatickým otázkám. Co mají společného Irák, Dárfúr a Palestina? A jak Rachel Donald přemýšlí o klimatické spravedlnosti?

Novinářka Rachel Donald se ve své práci často zaměřuje na klimatickou korupci. Ať už v oblasti udržitelné módy, tak třeba co se obchodu s uhlíkovými kredity týče.

„Offsety představují velkou část strategií mnoha států pro dosažení uhlíkové neutrality. Víme i o šílených kouscích, třeba když Spojené arabské emiráty odkoupily 10 procent půdy Libérie s cílem kompenzovat své emise. A ačkoliv prospěšnost uhlíkových kreditů byla vědecky vyvrácena, vlády se jimi pořád zaklínají, aby vyrovnaly svá účetnictví,“ říká v Pulsu.

Poslechněte si také: PULS | I Evropa by potřebovala dekolonizaci. Ve vztahu k Africe zaspala

V rozhovoru mluví novinářka Donald i tom, jak uvažuje o klimatické spravedlnosti. „Globální Sever v posledních sto padesáti, dvou stech letech prosadil průmyslovou revoluci a spotřeboval obrovské množství paliva, které vedlo k obrovskému znečištění. Palivo využil také ke kolonizaci i vytěžení jiných populací s cílem zbohatnout,“ načala téma.

„Nyní sledujeme Evropu a Spojené státy i další země, jak si to bohatství syslí, aby se mohly na problém, které způsobily, adaptovat. Místo aby investovaly do mitigace, nebo aby zpomalily své tempo – nebo třeba zastavily úplně. Neplatíme ani většině světa za škody, které jsme způsobili. Což znamená, že ti, kteří s těmi problémy nemají co do činění, budou trpět jejich nejhoršími dopady,“ vysvětluje v podcastu.

Jak je na tom v současnosti Západní Papua a co má společného s otázkou klimatu? Je technooptimismus řešením pro současné problémy? Co Rachel Donald motivuje? A proč je vlastně svět v krizi? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Korupce, Klimatická spravedlnost, Klima, Puls