Podcast

PULS | O útoku na Tepláreň: Bojujeme za status quo. Na Slovensku je hodně zloby a beznaděje

V říjnu to byly dva roky od střelby před queer kavárnou Tepláreň v Bratislavě: od útoku plného nenávisti, při kterém přišli o život Matúš a Juraj. Násilí otřáslo Slovenskem i Českem. A právě o tom, co způsobilo i co mu předcházelo, napsal novinář Marek Hudec reportážní knihu Spoušť. Do Pulsu přišel mluvit nejen o knize, ale i o tom, kolik významů pro něj slovo “spoušť” má i jak se proměnila společenská debata na Slovensku.

„Celou dobu jsem přemýšlel nad tím, co je vlastně ta základní dějová linka nebo narativ, co tím sleduji. Kniha má tedy dvě roviny.  Rozhodl jsem se ji vyprávět jako krimi román – na začátku dojde ke zločinu a zbytek knihy vysvětluje proč. Na rozdíl od jiných non-fiction knih, které pojednávají o teroristických útocích a zaměřují se na příběhy útočníků, jsem se ale rozhodl hledat odpověď v širším kontextu,“ říká v Pulsu Marek Hudec.

Druhou rovinou je pro něj samotný název knihy, slovo Spoušť, a vícero významů, které nese. Spoušť zbraně, spoušť jako katastrofa. „Mně se tohle slovo ale možná váže k anglickému ‚trigger‘. To u posttraumatické stresové poruchy nebo při vyrovnávání se s traumatem znamená jakýsi vjem, který člověka do toho traumatu vrací,“ podotýká autor. Kniha, kterou vydalo nakladatelství Absynt, je pro něj tedy právě o tomto – o vyrovnávání se se společenským i osobním traumatem.

Poslechněte si také: PULS | Od Sýrie po Gazu: Jak chápat chaos na Blízkém východě?

K útoku na Tepláreň Hudec říká, že je důležité si uvědomit, že takový čin prostě nedává smysl: PULS | „Můžeme se snažit o změnu ve společnosti ukazující, že když dojde k něčemu takhle hroznému, dokážeme najít cesty, jak zabránit dalším takovým činům. V zásadě jde ale jen o strašnou věc, která sama o sobě nemá význam. Je ale důležité pochopit, z čeho plyne a čemu se můžeme do budoucna vyhnout – a já se v knize snažil najít jednotlivé linky, které k tomu, co se stalo, vedly.“

Jak Marek Hudec pracoval při psaní knihy s její jazykovou stránkou? Najdete v knize i naději? Proč bylo důležité se ponořit i do historie queer lidí na Slovensku? A co s debatou o LGBTQ+ osobách i jejich právy udělal nástup vlády Roberta Fica? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. 

Témata: Tepláreň, Queer, LGBTQ, Puls, Robert Fico, Slovensko