Podcast

PULS | Od Sýrie po Gazu: Jak chápat chaos na Blízkém východě?

Roky zamrzlý konflikt v Sýrii oživl. Povstalci teď drží kontrolu nad Aleppem, druhým největším městem v zemi, a postupují dál na jih. Izrael uzavřel příměří s Hizballáhem, aby hned po pár dnech došlo k dalším raketovým útokům. A krveprolití v Gaze pokračuje – za slábnoucí pozornosti světa. Co to všechno znamená? V Pulsu dění vysvětluje výzkumný pracovník Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů.

„V Sýrii sledujeme velmi překvapivou změnu situaci, a to primárně na severu země. Vidíme tam kolaps obranných linií, které syrský režim držel víceméně poslední čtyři roky, a také největší změnu celkové situace v této oblasti od roku 2017,“ popisuje v úvodu podcastu Jan Daniel dění v Sýrii.

Překvapivý je vývoj situace především proto, že se na této frontě v posledních několika letech jednoduše nic nestalo. „Ale primárně překvapuje to, s jakou rychlostí došlo k prolomení režimních linií a jak daleko se povstalecké organizace dostaly a dokázaly obsadit obrovské teritorium,“ upřesňuje výzkumný pracovník z ÚMV a Katedry Blízkého východu na FF UK.

Poslechněte si také: PULS | V Číně na ravu. Jak se proměnila asijská velmoc? 

Syrskou občanskou válku bylo dosud možné podle Daniela označit za zamrzlý konflikt, protože nedocházelo k velkým změnám na frontové linii ani ofenzívám. A to jak na severu, tak i v jiných oblastech země.

„Viděli jsme, že se Sýrie dostala do stádia ekonomického kolapsu i politické stáze, na jihu země se navíc odehrávaly protesty. Mimo to se ale situace svým způsobem stabilizovala,“ vysvětluje Jan Daniel v Pulsu.

Co bude s Gazou, pokud se o ni přestaneme zajímat? Kdo porušil příměří mezi Hizballáhem a Izraelem? Odkud čerpají povstalci v Sýrii podporu? A jak spolu souvisí oživení syrské občanské války a další konflikty na Blízkém východě? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts. 

Foto: printscreen CBC News / Youtube

Témata: Sýrie, Blízký východ, Hizballáh, Libanon, Pásmo Gazy, Izrael, Puls