Podcast

PULS | Peníze z našich nejistot. Kdo vydělává na vaší body image?

Platforma Youtube ohlásila, že bude omezovat doporučování fitness obsahu lidem do 17 let. Co s námi vlastně takový obsah dělá? Stačí takové omezení? Co je vlastně body image, na kterou mají takové příspěvky negativní dopad? A kdo na tom všem vydělává? Na tyto otázky v Pulsu odpovídá expertka Petya Eckler z University of Strathclyde.

Body image je jednoduše řečeno to, jak se lidé sami vnímají, jak se vztahují ke svému tělu.

„Jde o jejich pocity vůči vlastnímu tělu, zda se jim líbí, nebo ne, ale také o to, jak se k němu chovají. Takže to není jen o vnímání vlastního těla, ale také o tom, jak se k němu chovám – jestli držím nebo nedržím diety, jestli mám poruchu příjmu potravy. Může jít o jakékoli extrémní projevy chování,“ říká v podcastu Petya Eckler.

Poslechněte si také: PULS | Dětství mezi bombami. Jaká generace roste v Gaze?

Otázka ubližujících standardů krásy i ideálů těla je tématem, o kterém se diskutuje už desítky let. „Není to nic nového! Mluvíme o něm a zkoumáme ho doslova od sedmdesátek. A některé věci se zlepšily – v některých kulturách se pěstuje větší, řekněme, přijetí různých tělesných typů,“ podotýká Eckler.

I přesto je ale každých pár let „trendy“ jiný typ těla. „Je to podle mě proto, že se dají na nejistotě žen a lidí obecně vydělat obrovské peníze. A to není nějaká konspirační teorie, to je fakt. Za ženami, muži a lidmi, kterým se nelíbí jejich těla, je obrovský byznys, do kterého je zapojeno spoustu odvětví,“ varuje v Pulsu.

Kde se berou trendy, které určují, jak by mělo tělo vypadat? Jaký vliv mají sítě na to, jak vnímáme své tělo? Jaké dopady negativní body image může mít? A jak se můžeme v celé této otázce zorientovat? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts. 

Témata: Tělo, Duševní zdraví, Společnost, Zdraví, Puls