Podcast

PULS | Planeta se rekordně otepluje. Jaké máme naděje?

Máme za sebou rekordně horký rok. Každý jeden z těch dvanácti po sobě jdoucích měsíců byl podle vědců teplejší než všechny ostatní předešlé – každý z nich překonal všechny ostatní červny, července, srpny a další, které máme na záznamu. Jak se svět promění, překročíme-li obávanou dvoustupňovou hranici? A jak jsou na tom Evropa i svět, co se klimazávazků týče? O tom je Puls s Tomášem Jungwirthem Březovským, šéfem Klimatýmu AMO.

Meteorologická služba EU Copernicus oznámila, že posledních dvanáct měsíců v řadě bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia teplejších než v době před průmyslovou revolucí – konkrétně o 1,64 stupně Celsia.

„Chápeme to jako určitý zlomový bod. A to v tom smyslu, že plány a cíle a ambice, které jsme v oblasti snižování emisí a globálního oteplení do nějaké hranice měli, jdou pravděpodobně stranou. Respektive jich nedosáhneme,“ říká v úvodu podcastu šéf Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky.

Poslechněte si také: PULS | Po konzervativcích potopa. V jakém stavu převezmou labouristé Británii?

V Pulsu Jungwirth Březovský vysvětluje, že tento stav ale není – zatím – trvalý: „Rekordy a jejich důsledky, které vidíme všude po světě, tedy stále mohou být jedinečné. Teplota se může v horizontu dalších let částečně snížit, ale ten trend je jasný. A pro klimatology je to alarmující zpráva.“

Jaké dopady na planetu oteplování má? Jak jsme na tom s plněním našich klimatických závazků? Proč bychom měli více akcentovat, že je klimatická změna i bezpečnostním tématem? A kdy dojde voda? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts. 

Témata: Změna klimatu, EU, Čína, Klima, Puls