Podcast

PULS | Potřebujeme vůbec ještě OSN?

Organizaci spojených národů bude příští rok 80 let. Mluví se o ní tu v souvislosti se změnou klimatu, tam s konfliktem v Gaze, jindy zase s humanitární pomocí nebo jednáních o bezpečnosti. Co ale o OSN vlastně víte? V novém Pulsu s odborníkem Janem Karlasem se dozvíte, kdo o čem rozhoduje, jaké si připisuje úspěchy a zda je namístě reforma, po které někteří – včetně celých států – volají.

Příští rok oslaví Organizace spojených národů 80 let od svého vzniku. Podle některých zoufale potřebuje reformu, jiní zase argumentují již tradiční větou: „Kdyby OSN neexistovala, museli bychom si ji vymyslet.“ Jak se k tomu staví Jan Karlas, odborník na mezinárodní vztahy z FSV UK?

„Nemyslím si, že by byla potřeba celková reforma OSN. Ovšem změnit fungování v jednotlivých oblastech? To potřeba je, ostatně se o tom už diskutuje. Přiznám se ale, že se přidávám spíš k tomu druhému proudu názorů. Také vnímám, že už jen existence OSN je poměrně zásadní skutečnost,“ říká v Pulsu.

Poslechněte si také: PULS | Kde je místo afghánských žen? Humanitární pracovnice popisuje 2 roky v Kábulu

Podle Jana Karlase by současný svět bez OSN vypadal zásadně jinak. „V současnosti řešíme řadu problémů, které mají globální rozměr a jsou diskutovány dennodenně. Od klimatické změny přes nešíření jaderných zbraní až po obchodní protekcionismus. To jsou všechno otázky, které se dají řešit jedině zapojením většiny států,“ podotýká odborník.

Jakou pozici má organizace při vyjednávání v konfliktech? Je financování humanitární pomoci tak trochu diplomatická hra? Zestárla OSN? A kdo vlastně rozhoduje o jejím politickém směřování? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts. 

Témata: Rada bezpečnosti OSN, Pásmo Gazy, OSN, Rusko