Podcast

PULS | Přímo z Gruzie: Jak se lidé vzpouzí proruské síle?

Už je to přes měsíc, co Gruzíni a Gruzínky den co den protestují proti současné vládě strany Gruzínský sen a jejímu příklonu k Rusku – a také rozhodnutí zastavit přístupové rozhovory do Evropské unie. O tom, jak situace v zemi vypadá i jak se tamní politika proměnila, mluví v Pulsu Sára Osterrothová, korespondentka Voxpotu z Gruzie.

„Nynější vlna protestů propukla 28. listopadu v reakci na oznámení premiéra, že Gruzie přeruší přístupová jednání do Evropské unie a odmítne veškerou unijní rozpočtovou pomoc. To byla taková jiskra pro současné protestní hnutí – jedná se nicméně o kulminaci procesů, které jsme sledovali po celý minulý rok i těch předchozích,“ říká na úvod podcastu Sára Osterrothová, která nyní žije v Tbilisi.

Mezi tyto procesy patří například odklon od Západu směrem k Rusku i demokratický backsliding a autoritářské tendence vládního režimu.

 

Poslouchejte také: PULS | Happy 2025. Kam se řítí svět?

„Protesty jsou oproti začátku prosince už klidnější – je zřejmé, že režim změnil taktiku. Místo zásahů na protestech se přiklonil spíš k zatýkání opozičních aktivistů i politiků,“ objasňuje spolupracovnice Voxpotu s tím, že k velkým zásahům na Rustaveliho třídě již nedochází.

Demonstrace se ale rozrůznily. Kromě těch večerních se konají i denní protesty nebo pochody různých skupin – třeba HR manažerů nebo fotbalových fanoušků a dalších.

Kde se vzal nový gruzínský prezident Michail Kavelašvili a co je zač? V čem vězí kámen úrazu protestujících davů i opozice? Jaké vazby má Gruzínský sen na Rusko? A jak vypadají Vánoce v Tbilisi? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Foto: George Khelashvili/Shutterstock

Témata: Gruzínský sen, Gruzie, EU, Puls, Rusko