„V ulicích Damašku vidíme jednoznačné nadšení z toho, že sem povstalci přišli, svrhli Asadův režim a dali Sýrii možnost se nadechnout. Otázkou je, a to tady zaznívá: na jak dlouho. A jestli tu svoboda zůstane navždycky, nebo zda dojde k výbojům a začnou vládnout tvrdou rukou,“ říká v Pulsu šéfredaktor Voxpotu.
Poslouchejte také: PULS | O útoku na Tepláreň: Bojujeme za status quo. Na Slovensku je hodně zloby a beznaděje
V podcastu zmiňuje Vojtěch Boháč i rozhovor s jedním Syřanem, který upozornil na to, že v ulicích se sice slaví, ale neznamená to, že jde o většinu.
„Říkal: Mnohem víc lidí než těch, kteří oslavují, sedí doma a bojí se, co bude dál, a nevěří, že to dopadne dobře. Jenže my se v ulicích dostáváme do styku jen s těmi nadšenými… I když i tam nám občas někdo řekne, že má strach z budoucnosti, protože Sýrie nemá zkušenosti se svobodou a je tu hodně frakcí. A ega jednotlivých velitelů mohou být dost nabubřelá,“ přiblížil Boháč.
Jedním z velkých témat, které zatím jen bublají pod povrchem, je otázka, kam zmizeli členové prorežimních sil. „Asadovské tajné služby měly dvě stě tisíc členů. A oni najednou zmizeli, nikdo neví, kde jsou. To je otázka, která se tady šeptem ozývá: kde jsou všichni ti lidi, kteří režimu sloužili, měli z toho výhody a nebude se jim teď líbit, že přišel někdo nový a vystrnadil je z jejich pozic?“ popisuje reportér.
Jak v zemi vypadá každodenní život? Co se Vojtěch Boháč dozvěděl od členů povstaleckých skupin, které Sýrii osvobodily? Co říkají místní na bombardování Izraelem i jeho plány na rozšíření Golanských výšin? Co reportér viděl v osvobozené věznici Sednaja? A jak se mu v Damašku vlastně pracuje? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.