Podcast

PULS | Soumrak sociálních sítí. Končí jedna éra, říká antropoložka Heřmanová

Twitter uvrhlo převzetí Elonem Muskem do chaosu, Facebook už má nejlepší léta za sebou, část světa tancuje na čínském TikToku, kterému se ostatní buď vyhýbají, nebo nad ním ohrnují nos. Instagram je prostě zábava a Reddit nějak přežívá. Sledujeme soumrak sociálních sítí? V nové epizodě Pulsu na to odpovídá antropoložka Marie Heřmanová.

„Vnímám, že nastává proměna a že se uzavírá jedna éra toho, jak fungujeme na internetu. Určitě to ale není tak, že by se přes noc vše rozpadlo a do rána vyrostlo něco nového,“ říká na úvod Pulsu antropoložka Marie Heřmanová.

V podcastu popisuje cyklus nových technologií: „Nejprve je používá hrstka lidí, pak se masově rozšíří, čímž se platformy promění. Na to je navázaná společenská diskuze a na ni zase velké množství obav ohledně toho, co s námi ta nová věc vlastně dělá. Dojde k její normalizaci a nakonec buďto vymizí, nebo se stane běžnou součástí života.“

Jednou z těch „obav“ je mimo jiné otázka polarizace a radikalizace na sítích. Radikalizují sítě lidi, nebo naopak odrážejí to, co se děje v radikalizující se společnosti? Podle antropoložky ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR se na to nedá jasně odpovědět. 

Poslechněte si také: Puls Book Club | Martin Luther King, migranti, mýty a další

„Výzkumy, na něž se můžeme odkázat, ukazují, že jedním z faktorů je ‚efekt hlasité menšiny’. To je nejvíce prozkoumané na Twitteru v americkém prostředí. Zároveň to malé procento lidí, kteří vytvářejí disproporčně velkou část debaty, už na síť přichází s nějakým radikálním názorem. Podle autorů studie, co vyšla v Nature, tak spíš radikalizují tu platformu právě její uživatelé, než aby tomu bylo naopak,“ nastiňuje Heřmanová s tím, že výzkumů je celá řada a jednoznačná odpověď neexistuje.

Jako velký milník ve vnímání sociálních sítí v politické diskuzi nicméně odbornice vidí zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2016 – nebo třeba kauzu Cambridge Analytica, která na něj byla navázaná. 

Na „globálním náměstí“ se nesejdeme

Internet se stal globálním a dostupným všem – i mimo západní svět, který máme tendenci vnímat jako měřítko všeho. V tu chvíli už tam ale bylo tolik politických tlaků, že v podstatě nešlo o ‚jeden společný internet’. Ten v Číně byl vždy trochu jiný než třeba ten náš evropský, který je blízko tomu americkému. Ale i to se dnes mění, mimo jiné kvůli regulacím,“ poukazuje antropoložka. Potenciál k vytvoření onoho globálního náměstí podle ní sice byl, společenský a technologický vývoj se ale nepotkaly v tu správnou chvíli.

Podle Marie Heřmanové je teď svět sociálních sítí saturovaný. Nejdůležitějším aspektem dnešního internetu je totiž podle ní takzvané přesycení obsahem:

„Už nepředpokládáme, že se přihlásíme na nějakou sociální síť a najdeme tam něco zajímavého, protože obsahu je tam strašně moc. A spousta z něj je navíc algoritmicky doporučovaná nebo vytvářená umělou inteligencí. Zkušenost, již na internetu hledáme, je více ‚předpřipravená’ – někým kurátorovaná.“

Co to vlastně znamená? Vracíme se k dobám chatovacích místností, tedy na začátek? Jsme na sítích vůbec autentičtí? Co s námi dělá pozornost, kterou na sebe samé skrze sítě upíráme? A stane se ze sociálních sítí niche záležitost pro fajnšmekry? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Podcast, Puls, sociální sítě