Podcast

PULS | TikTok v USA: Ohrožení bezpečnosti, nebo politická hra?

Trvalo to jenom chvíli, přesto šlo o důležitý moment. V neděli v USA nefungoval několik hodin TikTok, síť ale ještě téhož dne společnost ByteDance opět spustila. Debata o zákazu Tiktoku se ve Spojených státech vede už roky. A teď se nejspíš blíží do finále. Antropoložka Marie Heřmanová v Pulsu rozebírá, kde se myšlenka zákazu vzala i jaká rizika vlastně TikTok přináší.

„Vědělo se o tom dlouho dopředu, jen se čekalo, jak se k případnému zákazu TikToku postaví Nejvyšší soud. Instituce ale tuto legislativu podržela a zákon začal v neděli ráno platit. Mnoho lidí se domnívalo, že Nejvyšší soud tuto legislativu shodí – hlavní argumenty protistrany se totiž týkaly svobody projevu a její diskriminace. Nejvyšší soud se ale přiklonil na stranu zákona,“ popisuje antropoložka na úvod podcastu.

Už v samotné legislativě je ale zmíněna „pojistka“ v podobě devadesátidenního pozastavení platnosti zákona. A právě té využil prezident Donald Trump – hned v neděli proto mateřská společnost ByteDance TikTok zase spustila.

Poslechněte si také: PULS | Přímo z Gruzie: Jak se lidé vzpouzí proruské síle?

„Rámujícím argumentem pro zákaz je: My chráníme americké občany před špehováním čínskou vládou. Je zároveň ale důvodem, proč se vedly všechny ty diskuze. Jde o politický argument, pro který neexistuje nějaký empirický důkaz, že by se něco takového dělo. A TikTok se – podle mě docela platně – brání i tím, že nejde o stoprocentně čínskou společnost. Sídlo má v Singapuru, neskladuje data v Číně… Je to tedy platný argument z hlediska zahraniční politiky, nemá ale nic moc společného s tím, jak samotná platforma reálně funguje,“ vysvětluje odbornice ze Sociologického ústavu AV ČR.

Je zákaz sociálních sítí řešením všech problémů? Proč Donald Trump ve svém postoji k Tiktoku otočil? Je zákaz platformy otázkou svobody projevu? A jak se liší přístup k sociálním sítím v Evropě? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Témata: TikTok, Donald Trump, Puls, USA