Podcast

PULS | „Turismus růst nepřestane.“ Uhlíkové stopě i otráveným místním navzdory

Přecpané ulice, neustávající zvuky kufrů jedoucích po dlažebních kostkách, všudypřítomné odpadky. V některých, velmi často evropských městech je přeturistováno. Jaká řešení jsou na místě? A daří se vůbec někde divoké davy cestovatelů zkrotit? Poslechněte si Puls se švédským odborníkem na turismus Dimitrim Ioannidem.

Ačkoliv se míra cestování ještě nevrátila na předpandemickou úroveň, turistický ruch jen kvete. Do hry se tak vrací pojem, který silně rezonoval koronavirovou pandemií: overturismus. „Barcelona platí za jeden z ukázkových příkladů tohoto fenoménu. Dalším jsou Benátky – ostatně většinu italských historických měst jako Florencii, Siennu a další turisté ‚milují k smrti‘,“ říká v Pulsu švédský odborník na turismus Dimitri Ioannides z Mid Sweden University. 

Overturismus sice nyní platí za oblíbené buzz word, podle Ioannida jde ale „starý problém v nových šatech“. „Představa davů ve městech se řešila od dob, co se lidé začali bavit o nosné kapacitě prostředí. Na počátku 60. let se vedla debata o tom, že je v divočině a národních parcích příliš lidí – takže první studie týkající se overturismu, byť se tehdy tento pojem nepoužíval, se zaměřila právě na tohle,“ poukazuje odborník na report americké Správy národních parků. 

Poslechněte si také: PULS | Móda rychle a zběsile. Co nevíte o svém oblečení

Obliba cestování a růst turistického sektoru se asi v dohledné době nezmění, tedy pokud nepřijde další katastrofa. Co se ale proměňuje, je demografická skladba turistů. „Sice tu máte skupiny lidí, třeba ve Švédsku, které si jsou mnohem více vědomy své uhlíkové stopy a začínají o všem více přemýšlet, zároveň je tu ale rostoucí počet lidí, kteří teprve začínají cestovat,“ vysvětluje Švéd s tím, že do světa čím dál více vyrážejí lidé z Číny, Indie i zemí jihovýchodní Asie – těch, kde se rozrůstá střední třída. 

Vedle environmentálních dopadů se overturismus týká zejména toho, jak davy cestovatelů působí – negativně – na ty, kteří v hojně navštěvovaných místech žijí. „Lidi jsou už prostě unavení a otrávení z toho, že se nemohou dostat ke svým vchodovým dveřím, protože jim před nimi pořád někdo postává. Otravuje je hluk v ulicích, zvuky, které vydávají kolečka kufru jedoucí po dlažebních kostkách, táhnoucí se k Airbnb. A to v oblastech, které nebyly navržené pro turisty – na rozdíl od hotelových distriktů,“ popisuje frustraci místních Dimitri Ioannides.

Jaká řešení jsou na stole? Cestujeme podle popkulturních trendů? Co je „cestování z pomsty“? A stane se z turismu opět elitářská disciplína? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Cestování, Puls, Turismus