„Chrám stojí na místě, kde dříve stála Báburova mešita – stavba pravděpodobně ze 16. století, kterou v roce 1992 skupina hinduistických aktivistů za jeden den srovnala se zemí. Výstavba chrámu je dalším krokem vládní strany BJP v jakémsi postupu vstříc hinduistickému státu, který chce z Indie utvořit,“ říká v Pulsu Jiří Krejčík, indolog a politolog z Filosofického ústavu Akademie věd ČR.
Stavbu umožnila právě administrativa Naréndry Módího. Měla ji totiž dlouhodobě ve svých programech, ačkoliv třeba v prvním volebním období na ni nekladla takový důraz.
Poslechněte si také: PULS | Glow up krajní pravice. Stavidla nenávisti otevřelo 11. září 2001
„Po výhře ve volbách v roce 2019 BJP usoudila, že přišel čas začít šlapat do kulturních témat, nejen těch ekonomických. A další parlamentní hlasování čeká Indii letos na jaře – chrám tedy představuje důležitý volební tahák, kterým chce oslovit hinduistické voliče,“ vysvětluje Krejčík v podcastu.
Kdo vlastně zaplatil stavbu nového chrámu? Jak se Módího „hindutva“ propisuje do indické popkultury? Co to vlastně je? Jaká esa má premiér v rukávu do nadcházejících voleb? A co to všechno znamená pro Indii? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.