Podcast

PULS | Ztrácí zábrany. Netanjahu je posedlý mocí, udělal by pro ni cokoliv

Rada bezpečnosti OSN odhlasovala rezoluci, ve které vyzývá Hamás k přijetí návrhu na příměří. V minulém týdnu jsme sledovali útok izraelské armády mimo jiné na tábor pro vysídlené v Nuseiratu v Pásmu Gazy – IDF při něm zabila stovky lidí. A pod premiérem Benjaminem Netanjahuem se poněkud viklá židle. O tom, co se děje na politické scéně v Izraeli, jak vládu i válku vnímají místní a jestli země nepřichází o spojence, je nový Puls s politologem Markem Čejkou.

„Jde o Netanjahuovo politické přežití. On pravděpodobně ví, že vojenskou operací stejně nakonec Hamás nezničí – možná oslabí, ale nezničí. Na premiéra je ale tlak ze strany těch nejradikálnějších ministrů, kteří mu umožňují vládnou. A kteří za žádnou cenu válku nechtějí skončit,“ říká v podcastu politolog a publicista Marek Čejka, který vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně.

Už dva týdny se vede mezinárodní debata o návrhu na – možná trvalé – příměří, se kterým přišly Spojené státy. Týká se ho ostatně i rezoluce RB OSN.

Poslechněte si také: PULS | Krajní pravice umí přilákat talenty. V EU ji kopíruje i mainstream

„V zimě jsme sledovali krátké příměří, od té doby se odehrály různé pokusy o jednání, ale neúspěšně. Tentokrát vidíme například tu stupňující se křivku amerického tlaku, za níž jsou určité vnitropolitické důvody vzhledem k blížícím se prezidentským volbám. A zdá se, že nyní ty rozhovory o příměří vypadají o něco nadějněji. Ale pro obě dvě strany jsou tam některé těžko překročitelné linie a já jsem zvědavý, zda se podaří dosáhnout nějakého kompromisu,“ komentuje v Pulsu Čejka.

Co by se stalo, kdyby se Netanjahuův kabinet rozpadl? Jaký vliv mají na Izrael ultranacionalisté? Zůstávají Američané spojenci Izraele? A jak se náboženský sionismus propsal do izraelských oslav Dne Jeruzaléma? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Náboženský sionismus, Pásmo Gazy, Benjamin Netanjahu, Izrael, Palestina