Bývalý americký prezident je vyšetřovaný hned v několika kauzách, většina z nich pro něj ale není tak vážná, jak se může zdát. Na hrozící žaloby ochotně upozorňuje sám, protože mu to dává do blížících se primárek hned dvě výhody.
V půlce března vyvolal bývalý prezident Donald Trump rozruch na své sociální sítí Truth Social. „O parník vedoucí republikánský kandidát & bývalý prezident Spojených států bude zatčen příští týden v úterý,“ oznámil 18. března.
Odkazoval se k jednomu z několika svých vyšetřování – v tomto případě jde o to vedené manhattanským prokurátorem Alvinem Braggem. Během Trumpem hlášeného úterý se sice nic nestalo, bývalý prezident se však nezklidnil. „Lidi ví, že je to (vyšetřování, pozn. red.) hovadina a říkají, že to není fér,“ stěžoval si další víkend v proslovu ve Waco v Texasu. O co tedy v tomto případu vlastně jde?
V jádru o Trumpův vztah s pornoherečkou Stormy Daniels a následné finanční machinace, kterými se měl Trumpův tým snažit Daniels umlčet. Ta měla před volbami roku 2016 dostat 130 tisíc dolarů za to, že si pro sebe nechá informace o svém poměru s Trumpem v roce 2006. Peníze jí měl vyplatit Trumpův právník Michael Cohen, který byl mimo jiné v souvislosti s touto platbou už v roce 2018 odsouzen k tříletému trestu.
Trump se nebojí zatčení a vězení. Řeší peníze a případ Alvina Bragga mu dává příležitost oškubat příznivce.
Velká porota a žalobce Bragg zatím ani definitivně nerozhodli o Trumpově obžalování. O kauze se mluví a píše především proto, že se případ rozhodl medializovat přímo Trump – a to na základě „drbů“, jak přiznává i jeho vlastní právník.
2018 letter shows Michael Cohen lying to feds about Stormy Daniels payment https://t.co/i9twObBqXG pic.twitter.com/7XbgLeyhJN
— New York Post (@nypost) March 23, 2023
Podle dostupných informací jde v současném vyšetřování o to, jestli Trump o úplatku za slib mlčení věděl, a zda případný penězotok od Cohena k Daniels a od Trumpa ke Cohenovi neporušil zákonná pravidla o financování kampaní. To by totiž bylo ve státě New York teoreticky trestné.
Obtížná žaloba
Vzhledem k tomu, že byl v této kauze odsouzen přímo Cohen, který i přiznal vinu, může se vše zdát jednoznačné. Je tu ale několik problémů. Obžaloba by musela prokázat, že Trump proplácel peníze s plným vědomím toho, že porušuje zákon ohledně účetních podvodů, což se dokazuje velmi špatně.
I kdyby se to obžalobě podařilo, šlo by o pouhý přečin nižšího řádu (misdemeanor). Aby šlo věc klasifikovat jako vyšší kategorii trestného činu (felony) s vyšším než symbolickým trestem, musela by prokuratura dokázat, že k tomuto účetnímu podvodu došlo v souvislosti s jiným trestným činem. Nicméně kdyby šlo jen o nižší sazbu, místní žalobce by se s případem vůbec neobtěžoval.
Čtěte také: Dva roky s Joem Bidenem: Zklamání, vítězství a výdrž. Prezidenta není radno podceňovat
V úvahu přichází právě obcházení pravidel pro financování politických kampaní. Nehledě na fakta samotného případu je to dle amerických právních expertů napříč spektrem velmi velké sousto, které v newyorské soudní historii nemá precedent. Neznamená to sice, že je Trumpovo odsouzení nemožné, nicméně pro obžalobu by to byl náročný úkol.
Připomeňme, že Trump zatím nebyl ani obžalován. To je ostatně důvod, proč se případ řeší právě teď. V běžném provozu by pobyly případné přečiny v souvislosti s uplácením Stormy Daniels dávno promlčeny. V případě přečinu nižší kategorie (misdemeanor) je doba promlčení dva roky, u vyšší kategorie trestného činu (felony) jde o pět let. Stát New York ale jednak kvůli pandemii , jednak místní zákony znají výjimku pro obviněné kontinuálně přebývající mimo území státu. Tu by teoreticky šlo aplikovat na Trumpův pobyt v Bílém domě a nyní na Floridě. Opět jde ale o poměrně vachrlatý právní argument.
Nejslabší případ
Newyorská kauza ovšem není jediná, která se Trumpovi houpe nad hlavou. Naopak se dá považovat za dost možná nejslabší z probíhajících vyšetřování. Dále mu například hrozí obžaloba od žalobce ve Fulton County v Georgii, kde se měl snažit zvrátit výsledek voleb v roce 2020.
Jiná potenciální žaloba, kterou má zvažovat americké ministerstvo spravedlnosti, se týká Trumpovy role během útoku na Kapitol 6. ledna 2021. Další newyorský případ řeší údajné podvodné nadhodnocování vlastních majetků Trumpem a jeho rodinou, například při jednání s věřiteli. Média věnovala také mnoho pozornosti vyšetřování Trumpova držení přísně tajných dokumentů v soukromém sídle na Floridě.
Většina z těchto případů má potenciálně větší váhu než ten aktuálně propíraný. Mnohé z nich jsou ale taktéž ošemetné. Například vítr z plachet potenciálnímu procesu kvůli utajeným dokumentům vzaly následné kauzy, při kterých se utajené dokumenty našly v soukromých nemovitostech dalších amerických politiků včetně současného prezidenta Joea Bidena a Trumpova viceprezidenta a potenciálního primárkového rivala Mikea Pence.
Politická výhra
Kromě trestněprávní roviny je u potenciálních žalob na bývalého (a není vyloučené, že i budoucího) prezidenta velmi výrazná rovina politická. Řada republikánů samozřejmě vnímá hrozbu žalob jako mstu. Kuriózní výsledky měl nedávný průzkum Reuters a Ipsos: většina dotázaných zároveň považuje vyšetřování například v případu Stormy Daniels za politicky motivované, zároveň jim ale tato obvinění připadají uvěřitelná.
Právě se rozjíždějí republikánské primárky pro příští prezidentské volby – případnými žalobami budou silně ovlivněny. Účast zatím definitivně oznámil Trump a dva kandidáti s nevelkou oporou mezi republikánskými voliči – bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Hailey a podnikatel Vivek Ramaswamy. S napětím se čeká především na to, zda se odhodlá kandidovat i floridský guvernér Ron DeSantis, který v průzkumech obecně vychází jako Trumpův potenciálně nejsilnější rival.
O kauze se mluví a píše především proto, že se případ rozhodl medializovat přímo Trump – a to na základě „drbů“, jak přiznává i jeho vlastní právník.
Stejně jako po loňské razii na Trumpovo floridské sídlo v případu utajených dokumentů se dá ale očekávat, že by se po případné žalobě Trumpa zastávali i jeho potenciální primárkoví soupeři. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se ho někdo z republikánů chystal hodit pod vlak. Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy ještě ani nečetl případnou obžalobu od manhattanského prokurátora Alvina Bragga, což ostatně ani nemohl, a už hodlá zaúkolovat sněmovní výbory odvetným vyšetřováním právě Braggova newyorského úřadu. Ohijský senátor J. D. Vance označil dosud neexistující obžalobu za „nepodloženou“.
Neznamená to, že by někteří republikáni necítili skepsi vůči Trumpově politické budoucnosti. „Strávili jsme právě několik minut diskusí o Trumpovi a o jeho dalším skandálu. To tady opravdu není nikdo, kdo by mohl kandidovat na prezidenta jako republikán a neměl všechny tyhle problémy?“ ptal se nedávno John Ashbrook, spolumoderátor konzervativního podcastu Ruthless a bývalý spolupracovník lídra senátních republikánů Mitche McConnella.
„Trump se nebojí zatčení a vězení. Řeší peníze a případ Alvina Bragga mu dává příležitost oškubat příznivce,“ kritizoval Trumpa paleokonzervativní komentátor Pedro L. Gonzalez.
Hrozící žaloby nebo už probíhající procesy můžou mít na americké voličstvo nakonec jiný efekt, než jaký lze pozorovat v počínající kampani na republikánské primárky. Vyšetřování v tuto chvíli Trumpovi především ulehčuje fundraising a nutí i jeho stranické rivaly, aby se za něj postavili.